kaplica

Kaplica Trójcy Świętej

Informacje, godziny otwarcia, ceny biletów

Malarstwo cerkiewne

wystawa stała na Zamku Lubelskim

Wystawa prezentuje ikony i obrazy cerkiewne pochodzące z Lubelszczyzny, zarówno ze świątyń prawosławnych, jak i unickich. Są to głównie wizerunki funkcjonujące niegdyś jako część ikonostasu, ale także obiekty mające szczególne miejsce we wschodniej obrzędowości – jak np. Płaszczenica. Ekspozycja zbudowana jest wokół wątków ikonograficznych: znajdziemy na niej wyobrażenia maryjne w typie Hodegetrii i Eleusy, różne ujęcia Pantokratora oraz przedstawienia świętych – m.in. Mikołaja, Jerzego, czy Bazylego. Zasygnalizowana została także struktura przegrody ołtarzowej – ikonostasu – wraz z carskimi wrotami i rzędem Deesis. Wszystkie prezentowane obiekty poddane zostały uprzednio konserwacji, przy czym część prac dofinansowana była przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego „Dziedzictwo Narodowe.”
Wystawa umożliwia zapoznanie się ze specyfiką sztuki cerkiewnej regionu. Daje także sposobność do zaobserwowania zjawiska latynizacji, jakiej sztuka ikony podlegała w warstwie stylistycznej, ikonograficznej i technologicznej – charakterystycznego zwłaszcza na terenach takich jak Lubelszczyzna, gdzie przenikanie się wpływów Wschodu i Zachodu jest elementem na stałe wpisanym w kulturę.
Ekspozycja malarstwa cerkiewnego została na nowo zaaranżowana wiosną 2016 roku. W obecnej formie jest zapowiedzią planowanej stałej ekspozycji, która będzie znajdować się na trakcie wiodącym do Kaplicy Trójcy Świętej.