unia europejskawysoki kontrast A A A
 • unia

  unia

  1569-2019

  450-lecie Unii Lubelskiej

  Wystawa edukacyjna

 • popc

  popc

  Projekt www.muzeach

 • Rellikty

  Rellikty

  Relikty średniowiecznej drewnianej zabudowy wzgórza zamkowego w Lublinie – badania interdyscyplinarne i konserwacja


  Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Ochrona zabytków archeologicznych” na lata 2019-2020 

archiwum wystaw

Wersja do druku Poleć znajomemu

 Wybrane wystawy z lat 1994 - 2013

 • Tobie śpiewam Lublinie... - Życie i twórczość Franciszki Arnsztajnowej 01 03 -30 04 2007

  Franciszka Arnsztajnowa młodsza córka Bernarda (Berka) Meyersona i Malwiny (Małki) z Horowiczów. Jej ojciec był kupcem, który przywędrował do Lublina z Tykocina w białostockiem, matka - literatką o rdzennie lubelskim rodowodzie, autorką dwóch powieści: “Dawid” oraz “Z ciasnej sfery”.Utwory te zginęły w cieniu twórczości Elizy Orzeszkowej i innych znakomitych prozaików okresu pozytywizmu; warto jednak pamiętać, że to właśnie skromna, całkowicie zapomniana pisarka lubelska jako pierwsza (kilka lat przed autorką “Meira Ezofowicza”) poruszyła kwestię miejsca Żydów w społeczeństwie polskim

  więcej »
 • Kość i poroże - odwieczne tworzywo 28.10.2006 - 20.02.2007

  Ekspozycja ukazuje niezwykle szeroką skalę zastosowań kości i poroża w pradziejach i we wczesnym średniowieczu, zmiany w zakresie doboru tych surowców, techniki oraz narzędzia stosowane podczas obróbki.

  więcej »
 • Leona Wyczółkowskiego wędrówki po Lubelszczyźnie 6.12.2006 - 4.02.2007

  Twórczość Leona Wyczółkowskiego często bywa pokazywana na wystawach sumujących największe osiągnięcia polskiego malarstwa. Nasza prezentacja jest rzadką okazją przybliżenia lokalnemu kręgowi publiczności prac związanych z Lubelszczyzną - inspirowanych wspomnieniami z krainy spędzonego tutaj dzieciństwa, która ukształtowała jego wrażliwość na świat natury.

  więcej »
 • Tajemnice Góry Św. Wawrzyńca 16.10 - 31.12.2006

  Prezentowana wystawa stanowi próbę wizualizacji odkryć dokonanych przez archeologów uświadamiającą ich znaczenie dla dziedzictwa kultury środkowoeuropejskiej.

  więcej »
 • Ukryte w ziemi 09.2006

  Jubileuszowa wystawa przygotowana z okazji 50-lecia Działu Archeologii. Stanowi okazję do zapoznania się z historią powstawania zbiorów archeologicznych Muzeum Lubelskiego a także z rezultatami prac wykopaliskowych prowadzonych na kilkudziesięciu najciekawszych stanowiskach badanych przez pracowników Działu w minionym półwieczu.

  więcej »
 • Szkło od starożytności do czasów nowożytnych 18 i 21.09.2006

  Zaprosiliśmy do wędrówki przez tysiąclecia, która pozwolila odpowiedzieć m. in. na pytania kiedy i gdzie pojawiły się najstarsze wyroby szkliwione oraz pierwsze przedmioty wykonane ze szkła a także jak wyglądały, jak są datowane i skąd pochodzą najdawniejsze znaleziska szkła na ziemiach polskich, w tym oczywiście odkryte na Lubelszczyźnie

  więcej »
 • Chińskie oblicza Jezusa Chrystusa. 18.05-10.09.2006

  Eksponaty ze zbiorów Sinologicznego Instytutu Monumenta Serica Księży Werbistów w Sankt Augustin koło Bonn oraz China-Zentrum z Niemiec ukazują bogactwo chińskiej tradycji sztuki chrześcijańskiej zogniskowanej wokół postaci Jezusa Chrystusa.

  więcej »
 • Piękno zaklęte w drobiazgu. Elementy dekoracyjne w strojach ludowych Lubelszczyzny. 29.04-30.06.2006

  Wystawa prezentuje elementy i dodatki dekoracyjne w strojach Lubelszczyzny: kobiece nakrycia głów, gorsety zdobione cekinowymi kompozycjami oraz z bogatych tkanin brokatowych i adamaszkowych, męskie pasy aksamitne i skórzane, wełniane krajki, laski z ozdobnymi rękojeściami, biżuterię, przykłady zdobienia tkanin haftem (haft tkacki zw. perebory, ścieg łańcuszkowy, ścieg krzyżykowy) oraz drukowaniem przy pomocy drewnianych klocków. Wystawę wzbogacają archiwalne fotografie z 1 poł. XX w.

  więcej »
 • Wystawa Czesław Miłosz (1911-2004). Lubelskie wspomnienia. 30.11.2005-31.01.2006

  Materiały prezentowane w tej części ekspozycji pochodzą ze zbiorów Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego, Biblioteki Głównej Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej, Biblioteki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Instytutu Badań Literackich PAN, Archiwum Dokumentacji Mechanicznej w Warszawie, Muzeum Techniki w Warszawie oraz z prywatnego archiwum prof. Tadeusza Bujnickiego i zbiorów rodzinnych Grażyny i Andrzeja Miłoszów.

  więcej »
 • Moda w 20-leciu międzywojennym. 24.11.2005-31.01.2006

  Okres międzywojenny jest szczególnie interesujący ze względu na radykalne przemiany  – odejście od długiej sukni i sztywnego gorsetu –  oraz niezaprzeczalne walory estetyczne ubrań  łączących funkcjonalność z elegancją. Wystawa miała układ tematyczny prezentując stroje przeznaczone na różne okazje i noszone w różnych sytuacjach: spacer, podróż, bal, sypialnia, plaża. Przeważały stroje kobiece, jako bardziej różnorodne, dekoracyjne i podatne na zmiany w modzie.

  więcej »
 • Jan Lebenstein Demony. 15.06-17.07.2005

  W skład prezentacji obok obrazów olejnych, rysunków i grafik wypożyczonych z muzeów polskich oraz będących własnością kolekcjonerów polskich i zagranicznych, weszły nieznane dotąd prace artysty.

  więcej »
 • W ogrodach Edenu. Marc Chagall – sceny biblijne.6.09-11.11.2003

  Muzeum Lubelskie zaprezentowało pochodzący z powstałego kilka lat temu Muzeum Marca Chagalla w Witebsku zbiór 72 prac graficznych o tematyce religijnej wykonanych w latach 1931 – 1979 w technice litografii, akwatincie i akwaforcie. Wystawie towarzyszył katalog przygotowany wspólnie z Wydawnictwem UMCS oraz mniejsze wydawnictwo o chrakterze popularno-naukowym.

  więcej »
 • Jan Lebenstein. Demony.

  15 czerwca – 17 lipca 2005 r.

  więcej »
 • W ogrodach Edenu. Marc Chagall-sceny biblijne

  10 września – 2 listopada 2003 r.

  więcej »
 • Wokół "Boskiej komedii" Dantego. Salvador Dali i inni.

  10 września – 7 listopada 2004 r.

  więcej »
 • Goya. Los Caprichos

  26 marca - 31 maja 2003 r.

  więcej »
 • Bruno Schulz. Mityzacja rzeczywistości

  19 listopada - 29 grudnia 2002 r.

  więcej »
 • Akwarela, pastel - nabytki Muzeum Lubelskiego po roku 1994

  1994 r.

  więcej »
 • Czas przemijalny. Rzeźby Zofii Pociłowskiej. 19 05 -24 07 2005

  Oddział Martyrologii „Pod Zegarem” zorganizował wystawę „Czas przemijalny. Rzeźby Zofii Pociłowskiej”, eksponowaną w salach wystawowych Zamku Lubelskiego. Wystawa powstała ze zbiorów prywatnych, towarzyszył jej ilustrowany katalog.
  Wystawę można było oglądać do 24 lipca 2005 r.

  więcej »
 • Wokół Boskiej Komedii Dantego. Salvador Dali i inni. 10 09-7 11 2004

  Wystawa prezentowana była od 10 września do 7 listopada 2004 r. Dante Alighieri (1265-1321), włoski uczony, polityk, jeden z najwybitniejszych poetów w dziejach ludzkości. Nieśmiertelność zyskał dzięki Boskiej komedii, którą ukończył w 1321 roku. Było to pierwsze wielkie dzieło napisane w lingua volgare – kształtującym się narodowym języku włoskim, a nie w uniwersalistycznej łacinie. Wielbiciele talentu poety, w dowód uznania rangi dzieła, nazwali komedię boską.

  więcej »
 • Andrzej Węcławski ALFABET ZNAKÓW 6 02 - 10 03 2009

  Andrzej Węcławski należy do wybitnych polskich grafików współczesnych; po studiach na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i dyplomie w pracowni prof. Zenona Januszewskiego swoje życie zawodowe związał z uczelnią, na której pełnił funkcję dziekana Wydziału Grafiki. Obecnie prowadzi Pracownię Grafiki Warsztatowej i kieruje Katedrą Grafiki Warsztatowej.

  więcej »
 • Franciszek Starowieyski 12 09 – 11 10 2009

  Franciszek Starowieyski (1930-2009). Prace z prywatnej kolekcji Ryszarda Zdonka i zbiorów Muzeum Lubelskiego. 12 września – 11 października 2009. W twórczości artysty ważne miejsce zajmuje kobieta obleczona w ideał rubensowskich kształtów, któremu Starowieyski był wierny od lat. Na rysunkach pojawiają się zaopatrzone w mechaniczne skrzydła Nike, Parki, ale także ich ziemskie wcielenia noszące imiona konkretnych kobiet. Jego prace często wypełniają hybrydy zwierzęco-ludzkie, które przenikają się i splatają ze sobą w nierozłącznym uścisku.

  więcej »
 • Cudne czy cudaczne? Zabawki ludowe 30.05.–09.09.2009 r.

  Zabawka nie była przedmiotem szczególnej staranności, a jej żywot był zazwyczaj krótkotrwały. Ulegała szybszemu niszczeniu i wymianie uwarunkowanej wiekiem zainteresowaniami dziecka, a także cyklem świąt i obrzędów rodzinnych i dorocznych, które były okazją do obdarowywania coraz to nowymi zabawkami. Wykonywano je z: drewna, kory, gliny, słomy, papieru, sitowia, rogożyny, wikliny czy skrawków materiałów.

  więcej »
 • Portret miasta. Lublin w malarstwie, grafice i rysunku 1618-1939. 24.06 -13.09.2009

  Ważnym źródłem do poznania dawnej historii Lublina – wspólnie z materiałami archiwalnymi – jest ikonografia miasta. Widoki pokazujące topografię, budowle, ulice i toczące się na ich tle życie uzupełniają wiedzę na temat przeszłości Lublina. Biorące udział w wystawie prace pochodzą wyłącznie ze zbiorów publicznych (muzea, archiwa i biblioteki). Są to obrazy olejne, akwarele, rysunki i grafiki wybrane spośród blisko 500 prac odnalezionych w instytucjach państwowych.

  więcej »
 • ERRATICUS. Bogdan Markowski RZEŹBA GRANIT

  BOGDAN MARKOWSKI urodził się w Lublinie w 1945 roku, ma w swoim dorobku kilkanaście wystaw indywidualnych, kilkadziesiąt wystaw zbiorowych, udział w plenerach  w tym tak ważnych jak w Hajnówce, Wdzydzach Kiszewskich, Orońsku a także w Inami Mahi (Japonia).

  więcej »
 • Czy na pewno kicz? Galeria rozmaitości etnograficznych

  Jelenie, koty, gołębie, rusałki czy baletnice – od razu przywodzą na myśl sielankę lub baśń; świat prosty i zrozumiały, bez ukrytych symboli i odsyłania do innych znaczeń. I choć każdy z nas, odbiorców, indywidualnie odbierze dane dzieło, które wzbudzi w nim choć chwilowy zachwyt, to większość uzna je dodatkowo za kicz.

  więcej »
 • Toshio Yoshizumi. Energia materii. 13 lipca – 25 sierpnia 2013

  Muzeum Lubelskie zaprezentuje po raz pierwszy w Polsce indywidualną wystawę grafik i rysunków japońskiego artysty Toshio Yoshizumi. Jego twórczość jest przykładem tendencji i zmian, jakie zaszły w grafice japońskiej na przestrzeni wieków i zadecydowały o silnej pozycji grafików kraju Kwitnącej Wiśni w sztuce światowej.

  więcej »
 • Instalacja Leona Tarasewicza w Kaplicy Trójćy Świętej

  Od 21.06 do 20.07.2013 r. można było oglądać wyjątkową instalację wykonaną w ramach festiwalu Open Citi. Profesor Leon Tarsewicz wykonał instalację posadzki według własnego pomysłu w Kaplicy Trójcy Świętej. Jest to dialog sztuki współczesnej ze sztuką dawną.

  więcej »