unia europejskawysoki kontrast A A A
 • kaplica

  kaplica

  Kaplica Trójcy Świętej

  Informacje, godziny otwarcia, ceny biletów

 • unia

  unia

  1569-2019

  450-lecie Unii Lubelskiej

  Wystawa edukacyjna

 • popc

  popc

  Projekt www.muzeach

 • Wilno

  Wilno

  Lublin – miasto unii Litwy i Polski

  Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie, 6 lipca - 24 listopada 2019.

Zespół rzeźbiarski

Wersja do druku Poleć znajomemu

Zespół rzeźbiarski, Osiedle Piastowskie dzielnicy LSM, 1976-1978, piaskowiec, fot. Piotr Maciuk

panora.jpg

Jest to jedna z realizacji, jakie powstały w ramach Lubelskich Spotkań Plastycznych. Barbara Zbrożyna wraz z Jadwigą Janus i Michałem Leszczyńskim stworzyli ciąg, niejako korowód 40 rzeźb. Inspiracją były dziecięce rysunki, nawiązujące do historii miasta. Rysunki powstawały na kamiennych, prostych formach, a następnie były przetwarzane przez artystów w płaskorzeźbę. Artystka tak komentowała to wydarzenie: „Osiedle Piastowskie wydało się nam organizacją zieleni bardzo ładną, dość konsekwentną, miękką, jakąś bardzo humanistyczną. Nie wydawało nam się słuszne, aby wchodzić w to bardzo intensywnym, dominującym działaniem” .

 

------------------------------------------------------------

Lubelskie Spotkania Plastyczne, zainicjowane w lutym 1976 roku, trwały do czerwca 1979 roku. Miały charakter sympozjów. Pierwszym komisarzem był Marian Bogusz. Założeniem Spotkań było plastyczne – integralne z rozwiązaniami architektonicznymi –ukształtowanie przestrzeni osiedli Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, zwanej Słonecznym Wzgórzem. Do realizacji zaproszeni zostali uznani artyści. Twórcy podjęli dialog z zastanym otoczeniem, stawiając sobie za punkt wyjścia nie tylko walory artystyczne, ale także człowieka, dla którego w ten sposób przestrzeń była kreowana. Powstały plenerowe formy rzeźbiarskie, ale także malowidła na ścianach budynków oraz dekoracja ceramiczna w prześwitach. Zaplanowano także miejsca rekreacji (jak np. ścieżka zdrowia zaprojektowana przez Barbarę Sosnowską-Bałdygową i Stanisława Bałdygę).
Niektóre realizacje: Pegaz Jana Borowczaka na osiedlu Z. Krasińskiego, Wzlot Ryszarda Lisa, Mariana Śwista oraz rzeźba Lecha Kunki i Tadeusza Huszczo na osiedlu Piastowskim, Ptak, Łyżwiarze Władysława Frycza na osiedlu im. M. Konopnickiej, Pejzaż Edwarda Łagowskiego na osiedlu im. A. Mickiewicza, rzeźba Jana Ziemskiego na osiedlu im. H. Sienkiewicza, dekoracja prześwitów, m.in. Mariana Bogusza, na osiedlu im. J. Słowackiego (ceramika), Zofii Kopel-Szulc i Henryka Szulca na osiedlu im. H. Sienkiewicza (drewno), Andrzeja Nowackiego, Andrzeja Skoczylasa na osiedlu im. M. Konopnickiej (dekoracja malarska), dekoracja ścian szczytowych budynków osiedla im. J. Słowackiego, Anieli Kuenne, Zygfryda Dudzika na osiedlu im. Z. Krasińskiego.

 

Bez tytułu, litografia

Bez tytułu, litografia, wł. Dom Kultury LSM, fot. Marek Dybek

więcej »