unia europejskawysoki kontrast A A A
 • kaplica

  kaplica

  Kaplica Trójcy Świętej

  Informacje, godziny otwarcia, ceny biletów

 • unia

  unia

  1569-2019

  450-lecie Unii Lubelskiej

  Wystawa edukacyjna

 • popc

  popc

  Projekt www.muzeach

 • Wilno

  Wilno

  Lublin – miasto unii Litwy i Polski

  Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie, 6 lipca - 24 listopada 2019.

 • lato

  lato

  Lato w Muzeum Lubelskim!

  Wakacyjne warsztaty edukacyjne, czerwiec - sierpień 2019.

 • MZWDRz

  MZWDRz

  Muzeum Lubelskie w Lublinie prowadzi społeczne konsultacje dotyczące kształtu tworzonego oddziału

Zbiory numizmatyczne

Wersja do druku Poleć znajomemu

Zbiory numizmatyczne liczą ponad 51 tys. zabytków stanowiąc największą ilościowo kolekcję na Zamku Lubelskim. Niemal ⅔ obiektów to nabytki powojenne.

Na zbiór składa się:

 • ok. 45 tys. monet, w tym 51 skarbów z terenu Lublina i Lubelszczyzny oraz 2 kolekcje,  jedna wykopana w Popkowicach, druga w Kozim Borze. W zbiorach znajdują się monety od starożytnych aż do współczesnych, z przewagą monet nowożytnych, przede wszystkim polskich, ale nie tylko.
 • ok. 4,5 tys. medali, medalików, medalionów, plakiet i odznaczeń, głównie polskich. Reprezentowane są także najstarsze medale polskie, chociaż w XIX-wiecznych kopiach kolekcjonerskich. Najwięcej ilościowo jest medali współczesnych, nie tylko bitych, ale i odlewanych.
 • ok.1,8 tys. banknotów i papierów wartościowych, przede wszystkim banknotów, głównie polskich od momentu pojawienia się pieniądza papierowego na naszych ziemiach aż do emisji współczesnych. Poza banknotami polskimi znajdują się i obce, przede wszystkim rosyjskie.
 • ok. 270 pieczęci, zarówno odcisków, jak i tłoków, od późnośredniowiecznych aż do XX-wiecznych; z dużą ilością pieczęci XVIII-, XIX- i XX-wiecznych. Większość pochodzi ze zbiorów przedwojennych.

Kolekcjonowanie jest nastawione przede wszystkim na okazy monet i medal polskich. W przypadku medali Muzeum stara się pozyskać obiekty związane z Lublinem i Lubelszczyzną, ale ma w swoich zbiorach zabytki z całego kraju.

Najcenniejsze zabytki to:
    - tetradrachma partyjska Mitrydatesa II (123 – 88 r.p.n.e.) – znalezisko z terenu Lublina (trzecie znalezisko monety partyjskiej z terenu Polski)


    - wczesnośredniowieczny skarb dirhemów arabskich znaleziony w Lublinie, znany jako skarb z Czechowa


    - unikatowy denar koronny Władysława Łokietka (1296 – 1300, 1306 – 1333) znaleziony w pobliżu kościoła OO. Dominikanów w Lublinie – jedyny taki wariant tej monety w Polsce


    - medal ślubny Władysława IV (1632 – 1648) z Cecylią Renatą z 1637 r., autorstwa jana Hoehna st. – przykład sztuki medalierskiej z tzw. szkoły gdańskiej – najlepszego ośrodka artystycznego w XVII-wiecznej Polsce    - donatywa gdańska 3-dukatowa Jana Kazimierza (1648 – 1668), br., autorstwa Jana Hoehna mł. – przykład nieobiegowej monety wybijanej przez niektóre miasta pruskie dla uczczenia królów    - skarb talarów, głównie obcych, z Józefowa XVI – XVIII w. – jedyny odnotowany na Lubelszczyźnie depozyt zawierający grube nominały.