Rellikty

Relikty średniowiecznej drewnianej zabudowy wzgórza zamkowego w Lublinie – badania interdyscyplinarne i konserwacja

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Ochrona zabytków archeologicznych” na lata 2019-2020

Zbiory militariów

Zbiory militariów liczą ok. 3500 eksponatów pochodzenia polskiego i obcego, reprezentujących uzbrojenie zaczepne i ochronne, umundurowanie, oporządzenie, odznaki i odznaczenia wojskowe, ekwipunek jeździecki, elementy historycznych rzędów końskich oraz dokumenty wojskowe.

Zbiory militariów liczą ok. 3500 eksponatów pochodzenia polskiego i obcego, reprezentujących uzbrojenie zaczepne i ochronne, umundurowanie, oporządzenie, odznaki i odznaczenia wojskowe, ekwipunek jeździecki, elementy historycznych rzędów końskich oraz dokumenty wojskowe (m.in. patenty z autografami Tadeusza Kościuszki, księcia Józefa Poniatowskiego i innych postaci historycznych).

Zakres chronologiczny zbiorów jest rozległy – od średniowiecza do czasów najnowszych. Pomimo mniejszej ilości obiektów w porównaniu z innymi kolekcjami Muzeum, militaria stanowią cenny fragment zbiorów ze względu na muzealna o wyjątkowych walorach i rzadko spotykane, jak też z uwagi na ogólna wartość naukową, historyczna i artystyczną przedmiotów.

Obok uzbrojenia wojskowego w zbiorach militariów znajduje się ok. 100 egzemplarzy broni myśliwskiej różnych systemów z XVII – XIX w.