kaplica

Kaplica Trójcy Świętej

Informacje, godziny otwarcia, ceny biletów

Wilno

Lublin – miasto unii Litwy i Polski

Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie, 6 lipca - 24 listopada 2019.

lato

Lato w Muzeum Lubelskim!

Wakacyjne warsztaty edukacyjne, czerwiec - sierpień 2019.

MZWDRz

Muzeum Lubelskie w Lublinie prowadzi społeczne konsultacje dotyczące kształtu tworzonego oddziału

Zbiory Gabinetu Rycin

Zbiory obejmują około 10 tysięcy grafik, rysunków, akwareli, pasteli od XVII w. do czasów współczesnych, polskich i obcych – z przewagą tych pierwszych. Szczególnie cenny i zwarty zespół stanowią prace o tematyce lubelskiej. Są to grafiki i rysunki o dużej wartości ikonograficznej.

Zbiory obejmują około 10 tysięcy grafik, rysunków, akwareli, pasteli począwszy od XVII w. aż do czasów współczesnych – polskich i obcych – z przewagą tych pierwszych.

Szczególnie cenny i zwarty zespół stanowią prace o tematyce lubelskiej. Są to grafiki i rysunki o dużej wartości ikonograficznej. Do najstarszych w grupie lublinianów należą Widok ogólny Lublina Abrahama Hogenberga  (1618 r.), HISTORIA krotko zebrana z INKWIZYCIEY DUCHOWNEY.... Jana Aleksandra Gorczyna  (1677 r.), Wizerunek Ukrzyżowanego P. Jezusa w Kolegiacie  Lubelskiej (1 poł. XVIII w.). Z późniejszych prac na uwagę zasługują akwaforty Leona Urmowskiego, grafiki Jana Kantego Gumowskego, Leona Wyczółkowskiego, Witolda Chomicza, Maksymiliana Brożka i Stanisława Zalewskiego.

Grafikę i rysunek polski pochodzące głównie z XIX i początków XX w., reprezentują prace artystów takich jak Józef Richter, Napoleon Orda, Jan Matejko, Aleksander Gierymski, Piotr Michałowski, Józef Chełmoński, Stanisław Wyspiański, Leon Wyczółkowski, Teodor Axentowicz, Julian Fałat, Apoloniusz Kędzierski, Stanisław Witkiewicz, Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Stosunkowo duży zespół zbiorów stanowi również grafika współczesna reprezentowana przez prace autorstwa m.in.: Stanisława Fijałkowskiego, Ryszarda Gieryszewskiego, Zbigniewa Lutomskiego, Ryszarda Otręby, Andrzeja Pietscha, Janusza Przybylskiego, Ewy Walawskiej. Zdecydowaną większość tych prac zakupiono z wystaw prezentowanych w kolejnych edycjach Małej Galerii Grafiki. W obrębie tej grupy można wyodrębnić obszerną kolekcję prac grafików wywodzących się z Lublina.

Liczną grupę zbiorów tworzą spuścizny artystów lubelskich, bądź związanych z naszym miastem. Są to akwarele, gwasze i rysunki Eugeniusza Waleszyńskiego, grafiki, rysunki, akwarele i klocki drzeworytnicze Kazimierza Wiszniewskiego, duża część kolekcji Wiktora Ziółkowskiego oraz fragment kolekcji Henryka Zwolakiewicza. Prace te zostały pozyskane do Gabinetu Rycin drogą zakupów, darów i przekazów.

W skład zbioru Gabinetu Rycin wchodzi ponadto (pochodząca głównie z „Tygodnika Ilustrowanego” i „Kłosów”), grafika reprodukcyjna w ilości ok. 1900 eksponatów, obejmująca m.in. reprodukcje malarstwa polskiego i obcego, sceny historyczne, widoki architektoniczne, pejzaże, sceny rodzajowe, portrety, ilustracje do utworów literackich.
Grafika obca, chociaż nieliczna, obejmuje prace artystów wybitnych: Rembrandta, Williama Sharpa, Stefano della Belli oraz znanych grafików rosyjskich.