mzwdr

Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej

Z Kresów ocalone: zbiórka pamiątek i opowieści kresowych

Kontakt: Łucja Frejlich-Strug, e-mail: zbiorka@muzeumlubelskie.pl, tel. 726 022 100

Termin: dyżury biura obsługi zbiórki

• wrzesień: 15 i 22 (wtorki), godz. 8–15 oraz 19 (sobota), godz. 10–16,
  • październik: 6, 13, 20, 27 (wtorki), godz. 8–15 oraz 17 (sobota), godz. 10–16

Miejsce: Pałac Lubomirskich, plac Litewski 3, 20-080 Lublin

Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej Oddział Muzeum Lubelskiego w Lublinie prowadzi akcję „Z Kresów ocalone: zbiórka pamiątek i opowieści kresowych”. Celem inicjatywy jest zachowanie pamięci o Kresach w aspekcie materialnym i duchowym. Te bogate kulturowo tereny, o zawiłej i często trudnej historii, stanowiące od wieków wielonarodowy i wielowyznaniowy tygiel, determinowały każdy aspekt codzienności – niegdyś zwyczajnej, dziś oddzielonej od nas barierą czasu i przestrzeni. Zgromadzone przez kuratorów Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej wspomnienia, historie osób, miejsc i przedmiotów, nacechowane osobistym, często pełnym emocji postrzeganiem, pozwolą na uchwycenie żywego i autentycznego obrazu Kresów. To ostatni moment, aby porozmawiać z pokoleniem, które Kresy nosi w sercach i umysłach, a miłość do nich pragnie przekazać swoim dzieciom i wnukom.

W ramach akcji będziemy zbierać zarówno wspomnienia, rejestrując je w formie historii mówionej, jak i obiekty – pamiątki, które są przechowywane w rodzinach Kresowian. Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele mogą opowiedzieć zwykłe przedmioty – zdjęcia, dokumenty, elementy stroju czy wyposażenia mieszkań; nawet drobne, niepozorne rzeczy mogą skrywać ważne historie – osobiste lub odnoszące się do życia publicznego. Każdy człowiek, każdy życiorys jest ciekawy, unikatowy i wart zapamiętania. Te jednostkowe historie składają się na niepowtarzalną mozaikę życia ze wszystkimi jego trudnymi, często tragicznymi, ale i radosnymi aspektami.

Dlatego Muzeum Lubelskie w Lublinie, które prowadzi prace nad otwarciem Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, zwraca się z apelem o podzielenie się wspomnieniami i pamiątkami z życia na Kresach. Zapewniamy, że wszystkie darowane przedmioty zostaną otoczone odpowiednią opieką, będą przechowywane w warunkach, które pozwolą uchronić je przed zniszczeniem. Natomiast zebrane w formie historii mówionej opowieści dadzą niepowtarzalną okazję ocalenia autentycznych, indywidualnych wspomnień. Zanim Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej otworzy drzwi dla zwiedzających, zebrane w ramach akcji pamiątki i wspomnienia będą prezentowane na przygotowywanym portalu muzealnym, a także wystawach czasowych oraz w publikacjach książkowych.

Razem – i tylko dzięki dobrej woli Darczyńców – możemy zachować pamięć o Kresach.

Akcja będzie miała formę zbiórki prowadzonej od 14 września 2020 roku w Pałacu Lubomirskich (plac Litewski 3, 20-080 Lublin) – przyszłej siedzibie Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.

Osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 726 022 100 oraz na adres e-mail: zbiorka@muzeumlubelskie.pl.

Nasi pracownicy umówią Darczyńców w dogodnym dla nich terminie na spotkanie, podczas którego będzie można przekazać pamiątki czy nagrać wspomnienia. Przekazanie obiektów nastąpi w formie darowizny. Planujemy również przeprowadzenie akcji w tymczasowych punktach zbiórki na terenie tzw. Ziem Odzyskanych, o czym będziemy informować na stronie www.

Regulamin akcji jest dostępny do pobrania poniżej.

REGULAMIN ZBIÓRKI
Załącznik nr 1 do regulaminu - oświadczenie Darczyńcy
Załącznik nr 2 do regulaminu - oświadczenie Muzeum
Załącznik nr 3 do regulaminu - protokół_przyjęcie do muzeum
Załącznik nr 4 do regulaminu - zgoda na rejestrację historii mówionej Oświadczenie + RODO

Akcja objęta patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.