kaplica

Kaplica Trójcy Świętej

Informacje, godziny otwarcia, ceny biletów

Wilno

Lublin – miasto unii Litwy i Polski

Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie, 6 lipca - 24 listopada 2019.

lato

Lato w Muzeum Lubelskim!

Wakacyjne warsztaty edukacyjne, czerwiec - sierpień 2019.

MZWDRz

Muzeum Lubelskie w Lublinie prowadzi społeczne konsultacje dotyczące kształtu tworzonego oddziału

WYNIKI ANALIZY SZCZĄTKÓW RYB

Objęcie szczegółową analizą szczątków ryb, w tym łusek, których serię kilkuset sztuk zebrano dotychczas w trakcie badań wykopaliskowych, ma ogromne znaczenie dla stworzenia pełnego obrazu paleośrodowiska osady z okresu rzymskiego w Nieszawie Kolonii.

Obecność licznych kości i łusek ryb może wskazywać na duże znaczenie rybołówstwa w gospodarce żywnościowej mieszkańców osiedla. Tego rodzaju pozostałości znane są z niewielkiej liczby stanowisk okresu rzymskiego i wędrówek ludów. Dla stanowiska o takiej chronologii z terenu Lubelszczyzny badania archeoichtiologiczne zostały wykonane po raz pierwszy.
Większość kości i łusek ryb należała do karpiowatych, a wśród oznaczonych gatunków dominował leszcz. W zbiorze pojawiły się również pojedyncze szczątki okonia, płoci oraz liczniejsze kości szczupaka i jesiotra. Obecność tego ostatniego może wskazywać na duże znaczenie rybołówstwa, również związanego z okresowymi połowami w trakcie tarł.
Autorem analizy archeozoologicznej szczątków ryb jest prof. dr hab. Andrzej Witkowski z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

wykres_zwierzat.jpg
Nieszawa Kolonia stan. 5. Procentowy udział gatunków zwierząt w zbiorze oznaczonych szczątków kostnych

Nieszawa_rybolowstwo1.jpg

Nieszawa Kolonia stan. 5. Narzędzia związane z rybołówstwem. I-IV w. n.e.