kaplica

Kaplica Trójcy Świętej

Informacje, godziny otwarcia, ceny biletów

Wilno

Lublin – miasto unii Litwy i Polski

Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie, 6 lipca - 24 listopada 2019.

lato

Lato w Muzeum Lubelskim!

Wakacyjne warsztaty edukacyjne, czerwiec - sierpień 2019.

MZWDRz

Muzeum Lubelskie w Lublinie prowadzi społeczne konsultacje dotyczące kształtu tworzonego oddziału

Prostokątna tabliczka gliniana z pismem klinowym

Prostokątna tabliczka gliniana z pismem klinowym, własność Muzeum Narodowego w Warszawie, nr inw. 23641.

Znaleziona w mieście Umma (współcz. Dżoha) w starożytnym Sumerze (współcz. Irak). Powstała około 2028 p.n.e. (okres nowosumeryjski). Na stronie przedniej: trzy linijki pisma klinowego i kilka razy odciśnięty fragment pieczęci cylindrycznej z napisem. Na odwrocie: dwie linijki pisma klinowego oraz odcisk pieczęci cylindrycznej ze sceną prezentacji i napisem klinowym w dwóch kolumnach. Scena prezentacji obejmuje trzy postacie: ubóstwionego króla, siedzącego na taborecie, bóstwo opiekuńcze stojące przed nim z jedną ręką uniesioną w geście pozdrowienia, drugą trzymające za rękę stojącą postać (zapewne właściciela pieczęci).