Rellikty

Relikty średniowiecznej drewnianej zabudowy wzgórza zamkowego w Lublinie – badania interdyscyplinarne i konserwacja

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Ochrona zabytków archeologicznych” na lata 2019-2020

Prostokątna tabliczka gliniana z pismem klinowym

Prostokątna tabliczka gliniana z pismem klinowym, własność Muzeum Narodowego w Warszawie, nr inw. 23641.

Znaleziona w mieście Umma (współcz. Dżoha) w starożytnym Sumerze (współcz. Irak). Powstała około 2028 p.n.e. (okres nowosumeryjski). Na stronie przedniej: trzy linijki pisma klinowego i kilka razy odciśnięty fragment pieczęci cylindrycznej z napisem. Na odwrocie: dwie linijki pisma klinowego oraz odcisk pieczęci cylindrycznej ze sceną prezentacji i napisem klinowym w dwóch kolumnach. Scena prezentacji obejmuje trzy postacie: ubóstwionego króla, siedzącego na taborecie, bóstwo opiekuńcze stojące przed nim z jedną ręką uniesioną w geście pozdrowienia, drugą trzymające za rękę stojącą postać (zapewne właściciela pieczęci).