unia europejskawysoki kontrast A A A
 • kaplica

  kaplica

  Kaplica Trójcy Świętej

  Informacje, godziny otwarcia, ceny biletów

 • unia

  unia

  1569-2019

  450-lecie Unii Lubelskiej

  Wystawa edukacyjna

 • popc

  popc

  Projekt www.muzeach

 • Wilno

  Wilno

  Lublin – miasto unii Litwy i Polski

  Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie, 6 lipca - 24 listopada 2019.

 • lato

  lato

  Lato w Muzeum Lubelskim!

  Wakacyjne warsztaty edukacyjne, czerwiec - sierpień 2019.

 • MZWDRz

  MZWDRz

  Muzeum Lubelskie w Lublinie prowadzi społeczne konsultacje dotyczące kształtu tworzonego oddziału

Polepa budowlana

Wersja do druku Poleć znajomemu

Polepa budowlana, Nieszawa Kolonia, gm. Józefów nad Wisłą, woj. lubelskie, własność Muzeum Lubelskiego (ML), nr inw. XXIII/3120 .

Na ubitej glinie użytej do uszczelniania i konsolidowania konstrukcji chaty odkrytej na osadzie kultury przeworskiej (2 poł. II w. n.e.) odcisnęły się fragmenty desek pochodzących najprawdopodobniej z sosny lub dębu, a także liście i źdźbła traw i zbóż. Z osady w Nieszawie Kolonii pochodzi najwięcej odkrytych na Lubelszczyźnie reliktów budownictwa mieszkalnego z pierwszych czterech wieków naszej ery. Wyniki prowadzonych tam wykopalisk są opracowywane i będą opublikowane w 2016 r. w ramach projektu naukowego dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Poniżej, element budowlany młodszy o około 1500 lat– cegła tzw. palcówka, Lublin-Zamek, wł. ML, nr. inw. L-Z/2003. Cegła ręcznie formowana. Na jej powierzchni są odciśnięte podłużne zagłębienia – wyżłobione palcami rzemieślnika. Dzięki nim mur był bardziej wytrzymały. Charakterystyczna dla budowli średniowiecznych, ale używana jeszcze do XVII w.