Rellikty

Relikty średniowiecznej drewnianej zabudowy wzgórza zamkowego w Lublinie – badania interdyscyplinarne i konserwacja

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Ochrona zabytków archeologicznych” na lata 2019-2020

Polepa budowlana

Polepa budowlana, Nieszawa Kolonia, gm. Józefów nad Wisłą, woj. lubelskie, własność Muzeum Lubelskiego (ML), nr inw. XXIII/3120 .

Na ubitej glinie użytej do uszczelniania i konsolidowania konstrukcji chaty odkrytej na osadzie kultury przeworskiej (2 poł. II w. n.e.) odcisnęły się fragmenty desek pochodzących najprawdopodobniej z sosny lub dębu, a także liście i źdźbła traw i zbóż. Z osady w Nieszawie Kolonii pochodzi najwięcej odkrytych na Lubelszczyźnie reliktów budownictwa mieszkalnego z pierwszych czterech wieków naszej ery. Wyniki prowadzonych tam wykopalisk są opracowywane i będą opublikowane w 2016 r. w ramach projektu naukowego dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Poniżej, element budowlany młodszy o około 1500 lat– cegła tzw. palcówka, Lublin-Zamek, wł. ML, nr. inw. L-Z/2003. Cegła ręcznie formowana. Na jej powierzchni są odciśnięte podłużne zagłębienia – wyżłobione palcami rzemieślnika. Dzięki nim mur był bardziej wytrzymały. Charakterystyczna dla budowli średniowiecznych, ale używana jeszcze do XVII w.