kaplica

Kaplica Trójcy Świętej

Informacje, godziny otwarcia, ceny biletów

Wilno

Lublin – miasto unii Litwy i Polski

Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie, 6 lipca - 24 listopada 2019.

lato

Lato w Muzeum Lubelskim!

Wakacyjne warsztaty edukacyjne, czerwiec - sierpień 2019.

MZWDRz

Muzeum Lubelskie w Lublinie prowadzi społeczne konsultacje dotyczące kształtu tworzonego oddziału

Naczynie-popielnica

Naczynie-popielnica, Masów (obecnie dzielnica Dęblina), woj. lubelskie, własność Muzeum Lubelskiego (ML), nr inw. 729/A/ML.

Pełniąca funkcję popielnicy (urny) waza z niewielkim uchem i mocno wydętym brzuścem, na którym umieszczono ornament odwróconych (wiszących) trójkątów wypełnionych rzędami rytych kresek. Naczynie lepiono w ręku, a następnie wypalono w ognisku lub piecu garncarskim bez dostępu tlenu, co pozwoliło uzyskać czarną barwę ceramiki. Eksponat pochodzi z cmentarzyska ludności kultury przeworskiej, z grobu ciałopalnego datowanego na 2 poł. I wieku p.n.e. Tego typu gliniane naczynia często przygotowywane były specjalnie dla celów sepulkralnych.

Inne naczynia pochodzące z cmentarzysk kultury przeworskiej to: czarka wykonana na kole garncarskim, Opoka, gm. Końskowola, woj. lubelskie, wł. ML, nr inw. 637/A/ML; oraz miniaturowy kubek, Masów, (obecnie dzielnica Dęblina), woj. lubelskie, wł. ML, nr inw. 281/A/ML.