kaplica

Kaplica Trójcy Świętej

Informacje, godziny otwarcia, ceny biletów

Wilno

Lublin – miasto unii Litwy i Polski

Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie, 6 lipca - 24 listopada 2019.

lato

Lato w Muzeum Lubelskim!

Wakacyjne warsztaty edukacyjne, czerwiec - sierpień 2019.

MZWDRz

Muzeum Lubelskie w Lublinie prowadzi społeczne konsultacje dotyczące kształtu tworzonego oddziału

Kafel piecowy

Kafel piecowy, Lublin, własność Pracowni Badań i Nadzorów Archeologicznych E. Mitrus w Lublinie.

Należy do typu kafli płytowych. Zdobiony ornamentem kwiatowych rozet, z wielobarwną polewą ołowiowo-cynową. Znaleziony podczas remontu jednej kamienic przy ul. Grodzkiej na Starym Mieście. Datowany na 1 poł. XVII w. Podobne kafle znane są z zamku warszawskiego.

Pozostałe zabytki to: 2 kafle wczesnorenesansowe, płytowe, Lublin-Zamek, własność Muzeum Lubelskiego. Egzemplarz bez polewy, tzw. kopułkowy, datowany jest na poł. XVI wieku, drugi – glazurowany wielobarwnie, z przedstawieniami figuralnymi (dworzan?), pochodzi z 1 ćw. XVI wieku.