Rellikty

Relikty średniowiecznej drewnianej zabudowy wzgórza zamkowego w Lublinie – badania interdyscyplinarne i konserwacja

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Ochrona zabytków archeologicznych” na lata 2019-2020

Kafel piecowy

Kafel piecowy, Lublin, własność Pracowni Badań i Nadzorów Archeologicznych E. Mitrus w Lublinie.

Należy do typu kafli płytowych. Zdobiony ornamentem kwiatowych rozet, z wielobarwną polewą ołowiowo-cynową. Znaleziony podczas remontu jednej kamienic przy ul. Grodzkiej na Starym Mieście. Datowany na 1 poł. XVII w. Podobne kafle znane są z zamku warszawskiego.

Pozostałe zabytki to: 2 kafle wczesnorenesansowe, płytowe, Lublin-Zamek, własność Muzeum Lubelskiego. Egzemplarz bez polewy, tzw. kopułkowy, datowany jest na poł. XVI wieku, drugi – glazurowany wielobarwnie, z przedstawieniami figuralnymi (dworzan?), pochodzi z 1 ćw. XVI wieku.