kaplica

Kaplica Trójcy Świętej

Informacje, godziny otwarcia, ceny biletów

Wilno

Lublin – miasto unii Litwy i Polski

Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie, 6 lipca - 24 listopada 2019.

lato

Lato w Muzeum Lubelskim!

Wakacyjne warsztaty edukacyjne, czerwiec - sierpień 2019.

MZWDRz

Muzeum Lubelskie w Lublinie prowadzi społeczne konsultacje dotyczące kształtu tworzonego oddziału

Flasza z kryzą

Flasza z kryzą, Sadurki, gm. Nałęczów, woj. lubelskie, wł. Muzeum Lubelskiego (ML), nr inw. 1379/A/ML.

Naczynia nazywane tak przez archeologów kształtem przypominają odwróconą główkę makówki. Według niektórych badaczy mogły służyć jako pojemniki do przechowywania opium (wyrabianego ze zgęszczonego soku makowego). Zgodnie z tą teorią, ornament pionowych żłobków na naczyniach miałby być również odwzorowaniem nacięć wykonywanych na makówce w celu uzyskania soku. Flasza pochodzi z cmentarzyska kultury pucharów lejkowatych (3600-2600 p.n.e.).

Inne naczynia pochodzą z miejscowości: Nałęczów Kolonia, gm. Nałęczów, woj. lubelskie, wł. ML, nr inw. 1378/A/ML oraz Sadurki, gm. Nałęczów, woj. lubelskie, wł. ML, nr inw. 694/A/ML.