Rellikty

Relikty średniowiecznej drewnianej zabudowy wzgórza zamkowego w Lublinie – badania interdyscyplinarne i konserwacja

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Ochrona zabytków archeologicznych” na lata 2019-2020

Figurka Wenus

Figurka „Wenus”, Las Stocki, gm. Końskowola, woj. lubelskie, wł. Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie, nr inw. IA UMCS/13.

Gliniana figurka kobiety wykonana bardzo schematycznie. Cechy płci są zaznaczone poprzez wyryty trójkąt płodności. To rzadki na ziemiach polskich przykład plastyki figuralnej z okresu neolitu. Zabytek został odkryty przez archeologów z UMCS w trakcie ratowniczych badań wykopaliskowych prowadzonych w latach 1982-83 na stanowisku kultury wołyńsko-lubelskiej (4400-3600 p.n.e.).