kaplica

Kaplica Trójcy Świętej

Informacje, godziny otwarcia, ceny biletów

Wilno

Lublin – miasto unii Litwy i Polski

Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie, 6 lipca - 24 listopada 2019.

lato

Lato w Muzeum Lubelskim!

Wakacyjne warsztaty edukacyjne, czerwiec - sierpień 2019.

MZWDRz

Muzeum Lubelskie w Lublinie prowadzi społeczne konsultacje dotyczące kształtu tworzonego oddziału

Propozycje zajęć tematycznych

Kaplica Trójcy Świętej i Donżon, najcenniejsze zabytki

Kaplica Trójcy Świętej, jako zabytek o wyjątkowym znaczeniu historycznym i artystycznym zajmuje szczególne miejsce w upowszechnianiu i edukacji. Bogaty program zajęć edukacyjnych proponowany przez Dział Edukacji i Informacji Muzealnej skierowany do różnych grup wiekowych prezentuje ten zabytek w różnych aspektach: jako źródło wiedzy o kulturze, sztuce, historii i ikonografii.
Jednorazowe spotkana dla różnych grup wiekowych.
Uczestnicy od 6 do 12 lat:

•         Tajemnice zamku lubelskiego.
  •         Jak powstawały freski w kaplicy lubelskiej.
  •         Średniowieczne zabytki wzgórza zamkowego.
  •         Portret króla

Uczniowie od 13 do16 lat mogą uczestniczyć w ćwiczeniach i warsztatach  posługując się w czasie zajęć materiałami pomocniczymi (w postaci druków edukacyjnych i tekstów źródłowych).
        Kaplica zamkowa w Lublinie :

•         Historia i architektura.
  •         Polichromie, program ikonograficzny.
  •         Technika i konserwacja malowideł.
  •         Wizerunki Władysława Jagiełły.

Dla uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów i dorosłych słuchaczy prowadzone są wykłady i pogadanki n.p .:

•        Historia malowideł rusko-bizantyńskich w Lublinie.
•        Podstawowa problematyka ikonografii chrześcijańskiej na przykładzie fresków z kaplicy lubelskiej.
•        Kaplica zamkowa  w Lublinie- technika i konserwacja malowideł.

Średniowieczne budowle- gotycka Kaplica Trójcy Świętej i wieża-donżon, przykład romańskiej architektury mieszkalno-obronnej  to najcenniejsze i najstarsze zabytki Lubelszczyzny. W czasie lekcji Dzieje średniowiecznego Zamku Lubelskiego uczestnicy mogą poznać  historię i przemiany budowli znajdujących się na Wzgórzu Zamkowym w Lublinie. Zajęcia składają się z wielu elementów: działań plastycznych i zabaw edukacyjnych, prowadzonych metodami aktywizującymi; pozwalają w przystępny sposób zaprezentować historię najmłodszym dzieciom. Miejscem spotkania są sale Zamku,  Kaplica Trójcy Świętej  i wieża zamkowa.

Szkoły ponadpodstawowe i gimnazja zachęcamy do udziału w zajęciach dotyczących  regionu lubelskiego i kultury lokalnej.
W czasie tych spotkań uczniowie mogą zapoznać się z najciekawszymi zjawiskami  kulturowymi dotyczącymi miasta i regionu,  o znaczeniu nie tylko lokalnym ale i ogólnopolskim.
•        Ikonografia dawnego Lublina.
•        Lublin średniowieczny.
•        Lublin w epoce Jagiellonów.
•        Renesans lubelski.
•        Unia lubelska 1569.
•        „Unia Lubelska” według Jana Matejki.