Rellikty

Relikty średniowiecznej drewnianej zabudowy wzgórza zamkowego w Lublinie – badania interdyscyplinarne i konserwacja

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Ochrona zabytków archeologicznych” na lata 2019-2020

O projekcie. Budowa strony z multiwyszukiwarką

Jednym z kluczowych efektów projektu „www.muzeach” będzie strona internetowa zawierająca multiwyszukiwarkę pozwalającą na prezentację obiektów udostępnionych przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (lidera projektu) oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Lubelskie w Lublinie, Muzeum Narodowe w Szczecinie i Muzeum – Zamek w Łańcucie. Do obiektów zostaną dołączone podstawowe dane ewidencyjne, ich opis popularyzatorski oraz wizerunek w postaci fotografii. Niektóre obiekty zostaną zilustrowane również za pomocą modeli 3D i innych zaawansowanych technologii (m.in. RTI i Gigapixel). Podstawowe funkcje z jakich będą mogli korzystać użytkownicy to:

•     możliwość logowania się za pomocą portali społecznościowych;
  •     wyszukiwanie w oparciu o złożone kryteria i możliwość ich zapamiętywania;
  •     informowanie o nowych obiektach w zapamiętanych kryteriach wyszukiwania;
  •     tworzenie własnych kolekcji;
  •     dodawanie własnych notatek do obiektów i kolekcji;
  •     eksportowanie list obiektów do plików PDF i CSV.

Projekt zakłada prezentację łącznie około 10 tysięcy obiektów pochodzących z pięciu muzeów.

Zaletą multiwyszukiwarki będzie możliwość jej rozwijania – z czasem możliwe będzie dołączenie zbiorów muzeów zainteresowanych wspólnym sposobem prezentacji.

Projekt www.muzeach dofinasowany jest w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (Działanie 2.3 Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego. Poddziałanie 2.3.2 Cyfrowe udostępnianie zasobów kultury). Realizowany jest przez Muzeum Lubelskie w Lublinie wraz z partnerami na zasadzie konsorcjum: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Narodowym w Szczecinie, Muzeum  - Zamek w Łańcucie.