Rellikty

Relikty średniowiecznej drewnianej zabudowy wzgórza zamkowego w Lublinie – badania interdyscyplinarne i konserwacja

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Ochrona zabytków archeologicznych” na lata 2019-2020

Dalszy ciąg opracowania archiwalnej dokumentacji fotograficznej i rysunkowej z badań prowadzonych na lubelskim zamku

Średniowieczne drewno będące przedmiotem konserwacji prowadzonej w ramach realizowanego projektu pochodzi przede wszystkim z dwóch etapów prac archeologicznych.

W trakcie nadzorów archeologicznych nad pracami budowlanymi prowadzonymi we wschodniej części północnego skrzydła zamku lubelskiego od lipca 2005 do stycznia 2006 zadokumentowano i wydobyto kilkadziesiąt fragmentów drewna.

Przeprowadzono analizę 55 próbek i wyróżniono głównie drewno dębu. Pozostałe fragmenty pochodziły z drewna sosnowego i brzozowego.

W 2007 roku podczas prac archeologicznych prowadzonych przez Pracownię Badań i Nadzorów Archeologicznych z Lublina w związku z remontem Zamku, w południowej części dziedzińca, pomiędzy donżonem a skrzydłem zachodnim, odkryto już na głębokości 1,8 m konstrukcje drewniane. Połączone na zrąb belki dębowe tworzyły narożnik budowli, zarejestrowano także fragment nawierzchni drogi. Obiekty sięgały do 4,2 m głębokości. Na podstawie badań dendrochronologicznych ustalono datę powstania drogi na około 1228 rok. Budynki wydatowano na drugą połowę XIII wieku.

Poniższe zdjęcia pochodzą z ostatnich, wymienionych powyżej, badań. Na fotografiach, w głębokich, czterometrowych wykopach widoczne są pozostałości konstrukcji ścian chat (?) oraz resztki nawierzchni wczesnośredniowiecznej drogi.

Autorem zdjęć jest Mariusz Matyaszewski.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.