Rellikty

Relikty średniowiecznej drewnianej zabudowy wzgórza zamkowego w Lublinie – badania interdyscyplinarne i konserwacja

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Ochrona zabytków archeologicznych” na lata 2019-2020

Badania archiwalnej dokumentacji fotograficznej i rysunkowej

Opis i synchronizacja archiwalnej dokumentacji fotograficznej i rysunkowej z dawnych badań archeologicznych prowadzonych na lubelskim zamku

Trwa inwentaryzacja i synchronizacja archiwalnej dokumentacji fotograficznej i rysunkowej z dawnych badań archeologicznych prowadzonych na lubelskim zamku. Jest to jedno z podstawowych działań realizowanego projektu, którego celem jest opracowanie i opublikowanie wyników wykopalisk i nadzorów archeologicznych prowadzonych w tym miejscu od ponad pięćdziesięciu lat.

Opracowanie obejmuje szczegółowe przedstawienie stanu badań archeologicznych lubelskiego wzgórza zamkowego, zestawienie i analizę wszystkich odkryć reliktów drewnianej zabudowy (z lat 1968–1969, 1973, 2005–2008) i zaprezentowanie ich w kontekście najnowszej wiedzy na temat rozwoju średniowiecznego Lublina.

Przedstawiamy poniżej kilka archiwalnych zdjęć, między innymi z 1968 roku, kiedy to odbyły się ratownicze badania wykopaliskowe na zewnątrz murów obecnego zamku, przy południowym i południowo-wschodnim stoku wzgórza. Inne zdjęcia pochodzą z badań realizowanych w 1969 r., które koncentrowały się na dziedzińcu zamkowym. Rozpoznano wówczas najstarsze elementy obronne wzgórza w postaci wału drewniano – ziemnego oraz relikty drewnianych konstrukcji, zinterpretowane jako pozostałości chat z XI–XIII w., a w zachodniej części dziedzińca odkryto niewielkie cmentarzysko wczesnośredniowieczne.

Identyfikacja i opis archiwalnej, fotograficznej i rysunkowej dokumentacji archeologicznej ma czasami charakter pracy detektywistycznej.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.