Rellikty

Relikty średniowiecznej drewnianej zabudowy wzgórza zamkowego w Lublinie – badania interdyscyplinarne i konserwacja

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Ochrona zabytków archeologicznych” na lata 2019-2020

Oferta dla szkół ponadpodstawowych

Propozycje zajęć edukacyjnych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w tym specjalne zajęcia dla maturzystów

W związku z przebudową Muzeum w ramach projektu „Muzeum Lubelskie – ochrona dziedzictwa przeszłości i nowe wyzwania przyszłości: edukacja, nauka, innowacyjność, promocja regionu, turystyka”  ekspozycje na Zamku Lubelskim pozostają NIECZYNNE, przez co zajęcia edukacyjne na Zamku zostają zawieszone. Zachęcamy Państwa do korzystania z oferty naszych Oddziałów lub do kontaktu w sprawie przeprowadzenia lekcji muzealnych w Państwa szkołach i ośrodkach.

Najstarsze zabytki wzgórza zamkowego
Uczniowie zwiedzają dwa najstarsze obiekty znajdujące się na wzgórzu zamkowym – wieżę obronno-mieszkalną oraz Kaplicę Trójcy Świętej. Jest to dobra okazja nie tylko do poznania historii Zamku lubelskiego oraz jego późniejszych dziejów, ale także do zaznajomienia się ze sztuką romańską i gotycką na przykładzie tych dwóch budowli. Lekcja z zastosowaniem kart pracy.

Lublin Jagielloński
Uczestnicy poznają dawny Lublin w dobie jego największej świetności – za panowania dynastii Jagiellonów, począwszy od Władysława Jagiełły, aż po Zygmunta Augusta. Jest to również okazja do zapoznania się z jednym z najważniejszych wydarzeń historycznych – unią lubelską, która została podpisana na Zamku w Lublinie. Zajęcia odbywają się w Kaplicy Trójcy Świętej i Galerii Malarstwa Polskiego, towarzyszy im pokaz multimedialny i uzupełnianie karty pracy. Na zakończenie dzieci układają puzzle.
Ile jest warte szlacheckie słowo, czyli tradycje i obyczaje szlacheckie
Uczestnicy w oparciu o prezentację multimedialną i karty pracy zapoznają się z tradycjami i obyczajami szlacheckimi. Uczniowie dowiadują się m.in. czym był etos rycersko-szlachecki, jakie były główne wartości i cnoty wyznawane przez szlachtę, a także o strojach, tytułach i godnościach szlacheckich. (Ze względu na przebudowę Muzeum zajęcia odbywają się w Dworku Wincentego Pola).

W naszej ofercie mamy także specjalne zajęcia dla przyszłych maturzystów, w ramach których oferujemy wykłady z zakresu historii sztuki, historii oraz języka polskiego. Uczestnictwo w takich zajęciach z pewnością pomoże w przygotowaniach do prezentacji maturalnej z tych przedmiotów, jak również jest ciekawą formą przypomnienia najważniejszych wiadomości, które mogą znaleźć się na egzaminie maturalnym.

Poniżej znajduje się wykaz lekcji z zakresu sztuki polskiej i obcej od czasów starożytnych do współczesności. Zajęcia w formie wykładów z przeźroczami oraz prezentacje multimedialne prowadzone są w sali wykładowej i uzupełniane ćwiczeniami na ekspozycjach (w miarę dostępności zbiorów z zakresu obejmującego dany temat).
  • Analiza i interpretacja dzieła sztuki na przykładzie zbiorów Muzeum Lubelskiego
  • Starożytny Egipt
  • Sztuka starożytnej Grecji
  • Jak Rzymianie tworzyli sztukę