kaplica

Kaplica Trójcy Świętej

Informacje, godziny otwarcia, ceny biletów

Wilno

Lublin – miasto unii Litwy i Polski

Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie, 6 lipca - 24 listopada 2019.

lato

Lato w Muzeum Lubelskim!

Wakacyjne warsztaty edukacyjne, czerwiec - sierpień 2019.

MZWDRz

Muzeum Lubelskie w Lublinie prowadzi społeczne konsultacje dotyczące kształtu tworzonego oddziału

Oferta dla szkół podstawowych

Propozycje zajęć edukacyjnych dla uczniów szkół podstawowych

W związku z przebudową Muzeum w ramach projektu „Muzeum Lubelskie – ochrona dziedzictwa przeszłości i nowe wyzwania przyszłości: edukacja, nauka, innowacyjność, promocja regionu, turystyka”  ekspozycje na Zamku Lubelskim pozostają NIECZYNNE, przez co zajęcia edukacyjne na Zamku zostają zawieszone. Zachęcamy Państwa do korzystania z oferty naszych Oddziałów lub do kontaktu w sprawie przeprowadzenia lekcji muzealnych w Państwa szkołach i ośrodkach.
Klasy I-III szkoły podstawowej
Poznajemy Muzeum
Na zajęciach staramy się w prosty, a zarazem atrakcyjny sposób przekazać dzieciom wiedzę na temat funkcjonowania muzeum oraz przybliżyć podstawowe pojęcia związane z muzealnictwem, takie jak: eksponat, ekspozycja, kolekcja, galeria. Dzieci poznają także wybrane ekspozycje Zamku Lubelskiego poprzez zabawę w poszukiwanie muzealiów z pomocą zdjęć i rysunków oraz opowieści na ich temat. Drugą część zajęć wypełnia rysowanie eksponatów, które najbardziej zapadły w pamięć małym  uczestnikom.
Zajęcia te zalecamy także jako początek cyklu lekcji muzealnych w Muzeum Lubelskim.
Legendy Lubelskie
Skąd Lublin wziął swoją nazwę? Dlaczego koziołek znajduje się w herbie naszego miasta? Co robi odcisk czarciej łapy na trybunalskim stole? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w czasie zajęć, podczas których uczestnicy poznają najważniejsze legendy lubelskie łączące się z bogatą przeszłością miasta. Na zakończenie dzieci tworzą ilustracje do legend.
Klas IV-VIII szkoły podstawowej
Najstarsze zabytki wzgórza zamkowego
Uczniowie zwiedzają dwa najstarsze obiekty znajdujące się na wzgórzu zamkowym – wieżę obronno-mieszkalną oraz Kaplicę Trójcy Świętej. Jest to dobra okazja nie tylko do poznania historii Zamku lubelskiego oraz jego późniejszych dziejów, ale także do zaznajomienia się ze sztuką romańską i gotycką na przykładzie tych dwóch budowli. Lekcja z zastosowaniem kart pracy.
O aniołach z Kaplicy - Malujemy jak mistrz Andrzej.
Zajęcia odbywają się  w Kapicy Trójcy Świętej, gdzie prowadzący opowiada historię związaną z powstaniem fresków fundacji Władysława Jagiełły. W drugiej części spotkania dzieci tworzą witraże z motywami aniołów z zamkowej kaplicy.
Jak mistrz Matejko malował obraz „Unia Lubelska”
W czasie lekcji uczestnicy dowiedzą się o zawarciu unii lubelskiej, której 450. rocznicę obchodzimy w tym roku. Następnie prowadzący opowie o tym jak mistrz Matejko malował obraz. Dzieci przy pomocy tekstów źródłowych spróbują rozpoznać na obrazie postaci historyczne oraz ważne, symboliczne przedmioty ukryte przez malarza.
Zajęcia kończy układanie puzzli. Ze względu na przebudowę muzeum oraz niedostępność obrazu Matejki zajęcia odbywają się przy pomocy innych materiałów edukacyjnych.

Legendy Lubelskie
Lublin Jagielloński
Uczestnicy poznają dawny Lublin w dobie jego największej świetności – za panowania dynastii Jagiellonów, począwszy od Władysława Jagiełły, aż po Zygmunta Augusta. Jest to również okazja do zapoznania się z jednym z najważniejszych wydarzeń historycznych – unią lubelską, która została podpisana na Zamku w Lublinie. Zajęcia odbywają się w Kaplicy Trójcy Świętej i Galerii Malarstwa Polskiego, towarzyszy im pokaz multimedialny i karty pracy. Na zakończenie dzieci układają puzzle.
Średniowieczny zamek lubelski – jak zbudować rezydencję dla króla i rycerską twierdzę
Zajęcia otwiera prezentacja multimedialna na temat tajników średniowiecznego budownictwa. Następnie uczestnicy poznają od środka najstarszy zabytek wzgórza zamkowego – romańską wieżę obronno- mieszkalną. Po uzupełnieniu kart pracy uczniowie przystępują do budowania własnych średniowiecznych twierdz w zgodzie z poznanymi wcześniej regułami.
Ile jest warte szlacheckie słowo, czyli tradycje i obyczaje szlacheckie
Uczestnicy w oparciu o prezentację multimedialną i karty pracy zapoznają się z tradycjami i obyczajami szlacheckimi. Uczniowie dowiadują się m.in. czym był etos rycersko-szlachecki, jakie były główne wartości i cnoty wyznawane przez szlachtę, a także o strojach, tytułach i godnościach szlacheckich.
Ze względu na przebudowę Muzeum, zajęcia odbywają się w Dworku Wincentego Pola).