Rellikty

Relikty średniowiecznej drewnianej zabudowy wzgórza zamkowego w Lublinie – badania interdyscyplinarne i konserwacja

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Ochrona zabytków archeologicznych” na lata 2019-2020

Koncert Laureatów XIV Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Józefa Czechowicza

05.05.2014, 10:54

Józef Czechowicz

wernisaż prac nagrodzonych w XIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym

"Ilustracje do wierszy Józefa Czechowiccza i Juliana Tuwima".

14 marca 2014 odbył się Koncert Laureatów Konkursu Recytatorskiego im. Józefa Czechowicza. Każdego roku bohaterowi konkursu towarzyszy inny polski poeta, którego wiersze są recytowane. W tym roku jest nim Julian Tuwim. Była to już XIV edycja konkursu, który przyczynia się do popularyzacji dzieła Czechowicza w całej Polsce.

Organizatorzy :
    Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza
    Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” w Lublinie
    Kuratorium Oświaty w Lublinie
    Stowarzyszenie Pisarzy Polskich - Oddział w Lublinie

Konkursowi recytatorskiemu towarzyszy konkurs plastyczny, ilustrujący wiersze obydwu poetów.

Lublin, jego krajobraz i architektura to motywy stale przewijające się w twórczości Józefa Czechowicza, autora związanego rozlicznymi więzami z miastem urodzenia, młodości i pierwszych literackich wtajemniczeń.

Poeta już za życia był otoczony legendą i uważany za niekwestionowanego przywódcę młodego pokolenia.  Jego dorobek oceniano jako zjawisko wybitne. Czesław Miłosz zaliczał go do najważniejszych twórców okresu międzywojennego. Dzieło Czechowicza, należące dziś do klasyki literatury polskiej, wciąż wpływa na kolejne generacje twórców.

Życiorys Józefa Czechowicza