kaplica

Kaplica Trójcy Świętej

Informacje, godziny otwarcia, ceny biletów

Wilno

Lublin – miasto unii Litwy i Polski

Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie, 6 lipca - 24 listopada 2019.

lato

Lato w Muzeum Lubelskim!

Wakacyjne warsztaty edukacyjne, czerwiec - sierpień 2019.

MZWDRz

Muzeum Lubelskie w Lublinie prowadzi społeczne konsultacje dotyczące kształtu tworzonego oddziału

Noc Muzeów w Muzeum Lubelskim

Tegoroczna 22. Noc Muzeów rozpocznie się 18 maja. Bramy Zamku Lubelskiego, oddziały miejscowe i zamiejscowe Muzeum ponownie otwarte będą przez całą noc!

Program wydarzeń:

LUBLIN
WZGÓRZE ZAMKOWE

Kaplica Trójcy Świętej
18.00-00.00 - oprowadzania przewodników Muzeum Lubelskiego o każdej pełnej godzinie (ostatnie wejście o godz. 23.00).

Baszta Zamkowa
Czynna w godz. 18.00-00.00.

Dziedziniec Zamku Lubelskiego
Wspólne układanie puzzli "Unia Lubelska" Jana Matejki.

Oddziały Muzeum Lubelskiego:

Muzeum Historii Miasta Lublina
Brama Krakowska, pl. Łokietka 3

W programie:
godz. 18.00 - „Krzywa Wieża” w Lublinie??? Poznajemy tajemnice Bramy Krakowskiej. Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 8-12 lat
Kto, kiedy i po co ją zbudował Bramę Krakowską? Jaka jest jej wysokość i jaka jest grubość murów? Czy ktoś w niej mieszkał? I czy Brama Krakowska naprawdę jest krzywa? Podczas warsztatów poznamy historię Bramy Krakowskiej oraz architekturę! Wspólnie wykleimy małymi cegiełkami wątek muru zabytku.
godz. 19.30 - Znalezisko fałszywych groszy koronnych Zygmunta III Wazy (1587-1632) – wykład z pokazem multimedialnym
To opowieść o zespole 21 fałszywych groszy koronnych Zygmunta III Wazy, odkrytych w 1981 roku w Lublinie przy ul. Archidiakońskiej 6. W czasie spotkania zastanowimy się o czym może świadczyć znalezisko złożone wyłącznie z fałszywych monet. Czy jest to może pozostałość funkcjonowania w mieście nielegalnej mennicy?

Dworek Wincentego Pola
Lublin, ul. Kalinowszczyzna 13

W programie:
"Opowieści wydobyte z mroków czasu i przestrzeni".
Na program złożą się prezentacje o niezwykłych historiach zabytkowych przedmiotów, o skamieniałościach z pradawnych mórz oraz o meteorytach, a także obserwacja nocnego nieba przez teleskop.

Muzeum Józefa Czechowicza
Lublin, ul. Złota 3

W programie:
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej prezentującej pamiątki po Józefie Łobodowskim (rękopisów, dokumentów, fotografii) połączonej z odtwarzaniem fragmentów "Ballady lubelskiej" w muzeum literackim im. Józefa Czechowicza.

Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”
Lublin, ul. Uniwersytecka 1

Oprowadzania kuratorskie po wystawie czasowej: Maria Zofia Hiszpańska-Neumann
Na wystawie prezentujemy najnowsze nabytki Muzeum – dokumenty Marii Zofii Hiszpańskiej-Neumann z czasu pobytu w obozie, w tym listy obozowe, grypsy, rękopis wiersza, wspomnienia i miniaturki zwane sabotażystkami, wykonane przez artystkę w KL Ravensbrück.
Muzealia zostały przekazane w darze przez syna artystki Michała Neumanna. Uzupełnieniem wystawy są fotografie Drogi Krzyżowej znajdującej się w kaplicy w konwikcie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

NAŁĘCZÓW

Muzeum Bolesława Prusa
Nałęczów, ul. S.A. Poniatowskiego 39
Muzeum czynne w godz. 18.00-22.00

W programie:
Wspólne czytanie fragmentów opowiadania "Wszystko i nic" Stefana Żeromskiego, w 105. rocznicę publikacji utworu w "Nowej Reformie".

Muzeum Stefana Żeromskiego
Nałęczów, ul. S. Żeromskiego 8
Muzeum czynne w godz. 18.00-22.00

W programie:
Kino pod Chmurką, w świetle reflektorów zaprezentujemy  filmy i krótkie reportaże poświęcone Muzeum Prusa.

Program w wersji pdf