unia europejskawysoki kontrast A A A
 • kaplica

  kaplica

  Kaplica Trójcy Świętej

  Informacje, godziny otwarcia, ceny biletów

 • unia

  unia

  1569-2019

  450-lecie Unii Lubelskiej

  Wystawa edukacyjna

 • popc

  popc

  Projekt www.muzeach

 • Wilno

  Wilno

  Lublin – miasto unii Litwy i Polski

  Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie, 6 lipca - 24 listopada 2019.

 • lato

  lato

  Lato w Muzeum Lubelskim!

  Wakacyjne warsztaty edukacyjne, czerwiec - sierpień 2019.

 • MZWDRz

  MZWDRz

  Muzeum Lubelskie w Lublinie prowadzi społeczne konsultacje dotyczące kształtu tworzonego oddziału

Naramiennik brązowy z tarczkami spiralnymi.

Wersja do druku Poleć znajomemu
Naramiennik  o średnicy 9,6 cm wykonany został z grubego drutu brązowego o przekroju owalnym. Kabłąk ornamentowany żłobkami przechodzi w dwie tarczki również zdobione żłobkowaniem. Całość ozdoby pokrywa szlachetna ciemnozielona patyna.

 

Lubelszczyzna w latach od ok. 1700 lat p.n.e. do około 1100 lat p.n.e. zajęta była przez kulturę trzciniecką. Właśnie z tą kulturą łączymy pojawienie się na naszym terenie pierwszych przedmiotów wykonanych z brązu.
Jednym z nich jest brązowy naramiennik z tarczkami spiralnymi. Nieznane jest dokładne miejsce znalezienia zabytku. Na podstawie dostępnych informacji przypuszcza się że odkrycia dokonano na terenie obecnej Lubelszczyzny.

Naramiennik  o średnicy 9,6 cm wykonany został z grubego drutu brązowego o przekroju owalnym. Kabłąk ornamentowany żłobkami przechodzi w dwie tarczki również zdobione żłobkowaniem. Całość ozdoby pokrywa szlachetna ciemnozielona patyna. Sądząc po śladach wytarcia (naramienniki podwieszano na szyi na skórzanym rzemieniu), możemy przypuszczać iż ozdoba ta noszona była na prawym ramieniu.
Zarówno kształt, jak i ornament zabytku pozwala sądzić, iż naramiennik najprawdopodobniej trafił na tereny Lubelszczyzny w okresie pomiędzy 1300-1100 lat p.n.e. z warsztatów metalurgicznych znajdujących się na Śląsku lub Wielkopolsce.