Oferta dla szkół podstawowych

Propozycje zajęć

Legendy miasta Lublina

Ilość uczestników: od 10 do 20 osób

W pierwszej części spotkania uczestnicy poznają znane lubelskie legendy, ich fabułę i bohaterów. Wybrane opowieści są inscenizowane za pomocą pobudzających dziecięcą wyobraźnię rekwizytów. Druga części zajęć to czas na tworzenie ilustracji do poznanych legend.

Prowadzący: Małgorzata Surmacz
Rezerwacja: tel. (81) 53 260 01

O polskich królach w lubelskich murach

Ilość uczestników: od 10 do 20 osób

Pierwsza część zajęć to opowieść o tym, co wydarzyło się w Lublinie za panowania koronowanych władców, kiedy odwiedzali miasto nad Bystrzycą i jakimi przywilejami obdarzali jego mieszkańców. Wyjaśniamy czym były przywileje, jakie ważne słowa musiały się w nich znaleźć i czy władcy spisywali je sami? W drugiej części spotkania uczestnicy zajęć wydają własne przywileje – teksty pisane piórem z samodzielnie odciśniętą pieczęcią lakową.

Prowadzący: Małgorzata Surmacz

"Krzywa wieża" w Lublinie? Poznajemy tajemnice Bramy Krakowskiej

Ilość uczestników: od 10 do 20 osób

Pierwszą część zajęć stanowi pokaz multimedialny opatrzony komentarzem na temat historii Bramy Krakowskiej i murów miejskich w różnych okresach. Uczestnicy dowiadują się, kto, kiedy i po co ją zbudował, jaka jest jej wysokość i grubość murów, czy ktoś w niej mieszkał i czy Brama Krakowska naprawdę jest krzywa. W drugiej części zajęć uczestnicy wyklejają ozdobny wątek muru na kartonie z zaznaczonym konturem Bramy Krakowskiej przy użyciu kolorowych cegiełek i kamyków. Mogą odtworzyć obecny wygląd ścian zabytkowej bramy lub zaproponować własną, oryginalną dekorację.

Rezerwacja: tel. (81) 53 260 01

Czy to sztuka być sztukatorem? Warsztaty lepienia renesansowego sklepienia

Ilość uczestników: od 10 do 20 osób

Celem zajęć jest zainteresowanie uczestników zabytkową architekturą miasta Lublina oraz przybliżenie zagadnienia renesansu lubelskiego. Pierwsza część zajęć to prezentacja multimedialna najciekawszych zabytków renesansu lubelskiego ze zwróceniem uwagi na sztukaterie kościołów Śródmieścia Lublina i ich wartość artystyczną. Omówione są również sposoby wykonania sztukaterii i powielania wzoru. Część druga to warsztaty lepienia z gliny i odciskania w formach elementów dekoracji sklepień.

Rezerwacja: tel. (81) 53 260 01

Lublin, którego już nie ma

Ilość uczestników: od 10 do 20 osób

"Lublin, którego już nie ma" to połączenie pokazu multimedialnego i warsztatów plastycznych dostosowanych do różnych grup wiekowych. Pierwsza część zajęć zakłada prezentacje wybranych obiektów, które w wyniku działań wojennych bezpowrotnie zniknęły z mapy Lublina lub zostały przekształcone, niektóre zaś przestały istnieć wraz z upływem czasu. Pamięć o nich przetrwała dzięki starym pocztówkom oraz na kartach dawnych albumów fotograficznych. Druga część zajęć to zatem zaproszenie do plastycznej rekonstrukcji albumowych kart inspirowanych przedwojennymi fotografiami.

Prowadzący: Anna Syta, Małgorzata Surmacz

Prawdziwa historia Świętego Mikołaja

Ilość uczestników: do 20 osób

OFERTA  SEZONOWA

Zapraszamy na opowieść o życiu Świętego Mikołaja. Gdzie mieszkał, co robił i jaki był dzieci dowiedzą się po wysłuchaniu historii ilustrowanej pokazem slajdów. Zobaczą i porównają, jak przedstawiany był Święty Mikołaj na obrazach i w rzeźbach. Następnie stworzą pracę plastyczną, której głównym bohaterem będzie postać z opowieści. Chętni wykonają też dekoracje świąteczne, które mogą zabrać po zakończeniu warsztatów.

e-mail: bramakrakowska@muzeumlubelskie.pl
e-mail: a.syta@muzeumlubelskie.pl