Oferta dla studentów i dorosłych

Propozycje zajęć

Lublin – miasto w murach

Ilość uczestników: od 10 do 20 osób

Temat dotyczy procesu lokacji miasta Lublina, wprowadzenia obowiązujących w średniowieczu form prawa miejskiego, budowy murów obronnych, roli i funkcji dziedzicznego wójta oraz rady miejskiej. W czasie spotkania poznajemy treść przywileju lokacyjnego Lublina z 1317 r. Jest to także opowieść o życiu codziennym lubelskich mieszczan.

Prowadzący: Małgorzata Surmacz

Zabytki renesansu lubelskiego

Iość uczestników: od 10 do 20 osób

Celem zajęć jest zainteresowanie uczestników zabytkową architekturą miasta Lublina oraz przybliżenie zagadnienia renesansu lubelskiego. Pierwsza część zajęć to prezentacja multimedialna najciekawszych zabytków renesansu lubelskiego ze zwróceniem uwagi na sztukaterie kościołów Śródmieścia Lublina i ich wartość artystyczną. Omówione są również sposoby wykonania sztukaterii i powielania wzoru. Część druga to warsztaty lepienia z gliny i odciskania w formach elementów dekoracji sklepień.

Prowadzący: Anna Syta

Poznajemy style i zabytki Lublina

Iość uczestników: od 10 do 20 osób

Multimedialna prezentacja i wykład o najważniejszych stylach w sztuce europejskiej na przykładzie zabytkowej architektury Lublina. Celem zajęć jest ukazanie walorów artystycznych najciekawszych obiektów miasta.

Prowadzący: Anna Syta

Lublin w czasach Bolesława Prusa

Spotkanie poświęcone lubelskim ścieżkom Bolesława Prusa. Pisarz, urodzony w Hrubieszowie, zamieszkał w Lublinie i tutaj ukończył szkoły.  W swojej twórczości często odwoływał się do ludzi i miejsc związanych z Lublinem i Lubelszczyzną. Spotkanie połączone z prezentacja multimedialną.

Prowadzący: Magdalena Piwowarska
Rezerwacja: tel. (81) 53 260 01

Lublin, którego już nie ma

Ilość uczestników: od 10 do 20 osób

"Lublin, którego już nie ma" to połączenie pokazu multimedialnego i warsztatów plastycznych dostosowanych do różnych grup wiekowych. Pierwsza część zajęć zakłada prezentacje wybranych obiektów, które w wyniku działań wojennych bezpowrotnie zniknęły z mapy Lublina lub zostały przekształcone, niektóre zaś przestały istnieć wraz z upływem czasu. Pamięć o nich przetrwała dzięki starym pocztówkom oraz na kartach dawnych albumów fotograficznych. Druga część zajęć to zatem zaproszenie do plastycznej rekonstrukcji albumowych kart inspirowanych przedwojennymi fotografiami.

Prowadzący: Anna Syta, Małgorzata Surmacz

„Słoneczne Wzgórza” – Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa

Ilość uczestników: od 10 do 20 osób

Wykład poświęcony historii powstania pierwszej dzielnicy mieszkaniowej w powojennym Lublinie. Przybliżenie postaci architektów Feliksa Haczewskiego oraz Zofii i Oskara Hansenów. Prezentacja dokumentacji architektonicznej oraz fotografii.

Prowadzący: Magdalena Piwowarska