Wejście do Ogrodu Saskiego i pamiątkowy obelisk z datą założenia Ogrodu w 1837 roku

Ogród miejski został założony w 1837 roku na gruntach podominikańskich, według projektu Felika Łodzia Bieczyńskiego.
Była to druga próba założenia takiego ogrodu w Lublinie. Wcześniej, z inicjatywy Ignacego Lubowieckiego, prezesa Komisji Województwa Lubelskiego, powstał ogród w dzielnicy północnej, pomiędzy ulicą Lubartowską i nieistniejącą ulicą Szeroką. Nasadzenia zostały zniszczone w wyniku powodzi i dewastacji.

Datę założenia parku upamiętniono obeliskiem z inskrypcją. Pagórkowaty teren, częściowo wyrównano, obsadzono drzewami, krzewami, założono trawniki i klomby, m. in. z różami. Ogród nazywany od około 1860 roku, na modę warszawską, saskim wyróżniał się jako przykład założenia w typie angielskim. Wśród urządzeń i elementów parkowych wyróżniały się altana i fontanna. Atrakcją był zegar słoneczny, do którego kompas wykonano z pozłacanego żeliwa. W ogrodzie ustawiono też barometr z termometrem oraz wagę osobową. W 1900 roku powstała sadzawka. Ogrodzeniem Ogrodu Saskiego początkowo była fosa obsadzona drzewami. W 1889 roku zastąpiono ją murem. W tym samym czasie powstała neogotycka brama. Obok niej znajduje się domek odźwiernego.

PM_2013_11_25_115759_.JPG

PM_2013_11_25_115817_.JPG