Brama Krakowska

Wzniesiona dzięki Kazimierzowi Wielkiemu, po najeździe Tatarów w 1341 roku, była jedną z dwu bram w murach obronnych miasta.

Od połowy XVI wieku posiada przedbramie Kolejne kondygnacje wieży powstawały do XVIII wieku. Na przestrzeni dziejów dzieliła losy miasta, np. w 1575 roku uległa pożarowi, który strawił niemal całe miasto. W czasach Komisji Dobrego Porządku przeprowadzono remont budowli. Nakryto wówczas ośmioboczną kondygnację barokowym hełmem, zwieńczonym królewskim monogramem SAR (Stanislaus Augustus Rex) i datą remontu: 1782.
W początku XIX wieku na Bramie umieszczono obraz Matki Bożej. W 1839 roku od strony Starego Miasta obraz św. Antoniego Padewskiego.
Brama uległa znacznemu zniszczeniu podczas II wojny światowej. W 1959 roku podjęto prace remontowo-konserwatorskie. Odsłonięto wówczas kamienno-ceglaną dekorację oraz zaadaptowano wnętrza dla potrzeb muzealnych. Od 1965 roku mieścił się tu Oddział Historyczny Muzeum Lubelskiego, a od 1979 roku Brama jest siedzibą Muzeum Historii Miasta Lublina. Wiosna 2013 roku zakończono drugi etap renowacji elewacji Bramy Krakowskiej.

Brama Krakowska, fotografował A. Stepanoffa, ok. 1899 roku