kaplica

Kaplica Trójcy Świętej

Informacje, godziny otwarcia, ceny biletów

Wilno

Lublin – miasto unii Litwy i Polski

Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie, 6 lipca - 24 listopada 2019.

Metafora

W 1978 roku Barbara Zbrożyna wzięła udział w organizowanych przez Muzeum Lubelskie Ogólnopolskich Spotkaniach Teoretyczno-Twórczych „Metafora”, które odbyły się w zespole pałacowo-parkowym w Kluczkowicach.

Tematem wiodącym było pojęcie przestrzeni, rozumianej wieloznaczeniowo. Na wystawie w Bramie Krakowskiej, oddziale Muzeum Lubelskiego, zamykającej Spotkania, Artystka pokazała dwie swoje prace olejne zatytułowane: Sen, Naczynie.
Tylko pozornie malarstwo olejne znajdowało się na marginesie działalności artystycznej rzeźbiarki. Istniało w polu jej zainteresowań twórczych jako jedna z form wypowiedzi. Była studentką profesora Wacława Taranczewskiego. Mówiła: „[…] malowałam właściwie zawsze, choć z przerwami. Rzeźbiąc, tęskniłam za malarstwem, malując, za rzeźbą [...] język koloru wydaje się czasem niezastąpiony”.

Metafora_1978.jpg

Zdjęcie: Barbara Zbrożyna (na pierwszym planie, pierwsza z prawej) na Spotkaniach Teoretyczno-Twórczych „Metafora” w 1978 roku (z archiwum Muzeum Lubelskiego)

---------------------------------------------
Ogólnopolskie Spotkania Teoretyczno-Twórcze „Metafora” odbywały się od 1976 roku. Ich coroczny cykl zamknął się w 1980 roku (w 1979 roku Spotkania nie odbyły się), żeby powrócić jednorazowym wydarzeniem w 1988 roku. Od 1977 roku każde ze Spotkań miało inny podtytuł, który był tematem wiodącym: w 1977 roku – Wszechświat, w 1978 roku – Przestrzeń, w 1980 roku – Znak, a w roku 1988 – Czas i środowisko. Inspiracją Spotkań było pojawienie się w sztuce polskiej tamtego okresu malarstwa metaforycznego. W założeniach napisano: „[…] celem jego jest ukazanie poprzez dzieła wybitnych malarzy różnorodnych postaw i upodobań artystycznych. Będą to obrazy tych, którzy dla wyrażenia swoich przeżyć wewnętrznych używają języka znaków i metafor”. Zapraszani byli nie tylko artyści, ale także krytycy sztuki, ludzie nauki, którzy w sposób teoretyczny, naukowy prezentowali temat. Uczestnikami spotkań i plenerów im towarzyszących byli znakomici polscy artyści, m.in.: Henryk Waniek, Marian Warzecha, Jerzy Kałucki, Władysław Hasior, Janusz Tarabuła, Jacek Sempoliński, Franciszek Starowieyski, Alfred Lenica, Franciszek Maśluszczak, Bogusław Szwacz, Erna Rosenstein.

Wybrane wystawy Barbary Zbrożyny

Wybrane wystawy indywidualne i zborowe, nagrody i wyrónienia.