kaplica

Kaplica Trójcy Świętej

Informacje, godziny otwarcia, ceny biletów

Wilno

Lublin – miasto unii Litwy i Polski

Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie, 6 lipca - 24 listopada 2019.

lato

Lato w Muzeum Lubelskim!

Wakacyjne warsztaty edukacyjne, czerwiec - sierpień 2019.

MZWDRz

Muzeum Lubelskie w Lublinie prowadzi społeczne konsultacje dotyczące kształtu tworzonego oddziału

Lublin – miasto unii Litwy i Polski

Muzeum Lubelskie chcąc włączyć się w obchody jubileuszu 450-lecia zawarcia unii polsko-litewskiej przygotowało we współpracy z Muzeum Narodowym – Pałacem Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie wystawę pod tytułem Lublin – miasto unii Litwy i Polski.

Głównym elementem pokazu jest użyczony przez Muzeum Narodowe w Warszawie, znajdujący się na co dzień w Muzeum Lubelskim obraz Jana Matejki Unia Lubelska. Towarzyszyć mu będzie prezentacja blisko 60 obrazów sztalugowych i rycin ze zbiorów Muzeum Lubelskiego obrazujących bogatą historię miasta, ze szczególnym wyeksponowaniem miejsc, w których albo  prowadzono obrady sejmu unijnego, albo szczególnie uroczyście świętowano proklamację powstania nowego państwa – Rzeczypospolitej Obojga Narodów (Zamek Lubelski, Bazylika O. Dominikanów, Klasztor O. Bernardynów i Pomnik Unii na Placu Litewskim). Ponieważ wystawa  adresowana jest do litewskiego odbiorcy, zamierzamy także przedstawić miasto jako siedzibę Trybunału Koronnego, jednego z najważniejszych ośrodków stanowienia prawa  Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jedno z najprężniej rozwijających się miast polskich epoki nowożytnej.

Wystawie towarzyszy okazały, bogato ilustrowany katalog, przygotowany w trzech językach: polskim, litewskim i angielskim, powstały dzięki współpracy lubelskich i wileńskich autorów.

Kuratorzy: dr Andrzej Frejlich, Anna Hałata, Bożena Kasperowicz.

Wystawa została objęta patronatem honorowym Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego, Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego oraz Przewodniczącego Sejmu Republiki Litewskiej Viktorasa Pranckietisa.

Współorganizacja

Partnerzy wystawy