Wilno

Pałac Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie

6 lipca - 24 listopada 2019.

MZWDRz - wykład

Pałac Lubomirskich w Lublinie

5-6 grudnia 2019

Rellikty

Relikty średniowiecznej drewnianej zabudowy wzgórza zamkowego w Lublinie – badania interdyscyplinarne i konserwacja

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Ochrona zabytków archeologicznych” na lata 2019-2020

Lublin – miasto unii Litwy i Polski

Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie, 6 lipca - 24 listopada 2019.

Muzeum Lubelskie chcąc włączyć się w obchody jubileuszu 450-lecia zawarcia unii polsko-litewskiej przygotowało we współpracy z Muzeum Narodowym – Pałacem Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie wystawę pod tytułem Lublin – miasto unii Litwy i Polski.

Głównym elementem pokazu jest użyczony przez Muzeum Narodowe w Warszawie, znajdujący się na co dzień w Muzeum Lubelskim obraz Jana Matejki Unia Lubelska. Towarzyszyć mu będzie prezentacja blisko 60 obrazów sztalugowych i rycin ze zbiorów Muzeum Lubelskiego obrazujących bogatą historię miasta, ze szczególnym wyeksponowaniem miejsc, w których albo  prowadzono obrady sejmu unijnego, albo szczególnie uroczyście świętowano proklamację powstania nowego państwa – Rzeczypospolitej Obojga Narodów (Zamek Lubelski, Bazylika O. Dominikanów, Klasztor O. Bernardynów i Pomnik Unii na Placu Litewskim). Ponieważ wystawa  adresowana jest do litewskiego odbiorcy, zamierzamy także przedstawić miasto jako siedzibę Trybunału Koronnego, jednego z najważniejszych ośrodków stanowienia prawa  Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jedno z najprężniej rozwijających się miast polskich epoki nowożytnej.

Wystawie towarzyszy okazały, bogato ilustrowany katalog, przygotowany w trzech językach: polskim, litewskim i angielskim, powstały dzięki współpracy lubelskich i wileńskich autorów.

Kuratorzy: dr Andrzej Frejlich, Anna Hałata, Bożena Kasperowicz.

Wystawa została objęta patronatem honorowym Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego, Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego oraz Przewodniczącego Sejmu Republiki Litewskiej Viktorasa Pranckietisa.

Współorganizacja

Partnerzy wystawy