unia europejskawysoki kontrast A A A
 • unia

  unia

  1569-2019

  450-lecie Unii Lubelskiej

  Wystawa edukacyjna

 • popc

  popc

  Projekt www.muzeach

 • Rellikty

  Rellikty

  Relikty średniowiecznej drewnianej zabudowy wzgórza zamkowego w Lublinie – badania interdyscyplinarne i konserwacja


  Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Ochrona zabytków archeologicznych” na lata 2019-2020 

KULTURA LUDOWA I TRADYCYJNA 2019

Wersja do druku Poleć znajomemu

Wnioskodawca: Muzeum Zamojskie w Zamościu
Współpraca: Muzeum Lubelskie w Lublinie i inne muzea lubelskie

Głównym celem zrealizowanego zadania było zebranie kompletnych informacji dotyczących strojów ludowych, które były noszone na terenie województwa lubelskiego do połowy XX wieku.

Badania prowadzone przez etnografów lubelskich - J. Świeżego, J. Peterę-Górak, T. Karwicką, A. Ławicką, M. Tymochowicz oraz E. Piskorz-Branekową, pozwoliły na opisanie tylko niektórych typów występujących w naszym regionie - ubiorów świątecznych, codziennych i obrzędowych. Kwerendy zrealizowane w ramach naszego projektu we wszystkich muzeach etnograficznych w Polsce oraz innych posiadających zbiory strojów ludowych Lubelszczyzny, dały możliwość na wyodrębnienie 17 typów strojów, w tym z okolic Lublina, i zebranie cennych źródeł archiwalnych (dokumentacji fotograficznej i wywiadów) oraz ustalenie jakiego rodzaju eksponaty się zachowały.

Pozyskany materiał posłuży do przygotowania dwutomowej publikacji Stroje ludowe Lubelszczyzny, której wydanie jest planowane na rok 2021.

stroje.jpg

Strona powstała w projekcie >>>

Projekt:
Stroje ludowe Lubelszczyzny. Badania i popularyzacja
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury