wysoki kontrast A A A
 • Zapraszamy do oddziału

  Zapraszamy do oddziału

  Zapraszamy do oddziału

  Oddział - Muzeum Literackie w Nałeczowie
  Filia - Muzeum Bolesława Prusa

Gdyby nie Benni...

Wersja do druku Poleć znajomemu

Wystawa w Parku Zdrojowym w Nałęczowie (skwer przy ul. Chopina i 1 Maja w Nałęczowie), kwiecień - listopad 2018.


KB_foto.jpg O doktorze Bennim mówi się w Nałęczowie zasadniczo w dwóch kontekstach. Po pierwsze, wspomina się go, opowiadając o związkach Bolesława Prusa z Nałęczowem. Wiadomo, że cierpiący na agorafobię pisarz przyjechał na wodnistą kurację do Nałęczowa właśnie dzięki doktorowi Benniemu. Po drugie, postać doktora-filantropa pojawia się, gdy mówimy o zakopiańskiej kaplicy na Armatniej Górze, którą ufundowała wdowa po nim – Ludwika Benni. Ponadto znawcy historii nałęczowskich szkół wymieniają Benniego jako inicjatora budowy obiektu zwanego dziś „Starówką”, niegdyś „Szkołą w wąwozach”, gdzie mieściła się placówka prowadzona przez Towarzystwo Popierania Przemysłu Ludowego.

To tylko trzy fakty z życia wyjątkowego człowieka - dra Karola Abrahama Henryka Benniego. Tworzące wystawę plansze to próba opowiedzenia o jego pracy: zawodowej, społecznej, patriotyzmie oraz nieustannych działaniach na rzecz rozwoju rzemiosła i przemysłu ludowego, szkolnictwa zawodowego. Gdyby nie Benni nie byłoby może budynku „Zachęty”, pomnika Mickiewicza w Warszawie, nie byłoby Prusa w Nałęczowie…

Na wystawie plenerowej prezentujemy fotografie, kopie dokumentów pozyskanych dzięki kwerendom w:

 • Muzeum Narodowym w Warszawie,
 • Głównej Bibliotece Lekarskiej, Dziale Starej Książki Medycznej w Warszawie,
 • Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim,
 • Bibliotece Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie,
 • Archiwum Archidiecezjalnym Lubelskim,
 • Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Faustyny Morzyckiej w Nałęczowie,
 • Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Cytowane fragment tekstów dotyczących dra Benniego pochodzą w dużej mierze z opracowań prof. dar hab. n. med. Andrzeja Kierzka, byłego kierownika Zakładu Klinicznych Podstaw Fizjoterapii Akademii Medycznej we Wrocławiu, największego badacza życia, działalności lekarskiej i społecznej dra Karola Benniego. Korzystałyśmy także z prac prof. dra hab. Krzysztofa Tomasza Witczaka, który – podobnie jak Benni – urodził się w Tomaszowie Mazowieckim.

Zapraszamy na wspólną podróż w czasie i przestrzeni, by poznać człowieka, który ludziom swojej epoki dał się poznać – jak pisał Arkadiusz Antoni Puławski - jako człowiek czynu, człowiek niespożytej energii i bystrego rozumu. Wielki znawca ludzi i dobry psycholog, posiadał sztukę panowania nad otoczeniem, dochodzenia zawsze do zamierzonego celu. Ale tych darów wrodzonych a cennych nie używał nigdy dla własnej korzyści: nie dążył ani do majątku, ani do rozgłosu. Kierowała jego czynami dobra wola, miłość bliźniego i miłość kraju, który kochał nade wszystko.

Kuratorki wystawy - Bogumiła Wartacz i Agnieszka Zadrożna