Wilno

Pałac Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie

6 lipca - 24 listopada 2019.

MZWDRz - wykład

Pałac Lubomirskich w Lublinie

5-6 grudnia 2019

Barbara Zbrożyna

• Rzeźbiarka Barbara Zbrożyna

W Lublinie urodziła się znakomita polska rzeźbiarka – Barbara Loeffler-Zbrożyna (1923-1995). Chcemy przybliżyć Jej twórczość oraz zaprezentować prace, które znajdują się w naszym mieście.

Dodaj do Facebook

• Barbara Krystyna Loeffler-Zbrożyna

Barbara Krystyna Loeffler-Zbrożyna (ur. 1 października 1923 Lublin – zm. 15 grudnia 1995 Warszawa). Rzeźbiarka, córka prawnika Jana Loefflera i Kazimiery, z domu Czapińskiej.

• Twórczość Barbary Zbrożyny

O twórczości Barbary Zbrożyny pisano: „[…]świadoma swoich celów, jasno i konkretnie je precyzująca, niestrudzenie poszukująca własnych form i znaków dla zapisania czasu nam danego – artystka autonomiczna, niezależna, odrzucająca modne konwencje”. I to co najważniejsze – „podejmowała szereg problemów twórczych, wiążących postawy i tendencje sztuki aktualnej z wielką tradycją twórczości, realizującej środkami właściwymi rzeźbie pełną wizję dramatu człowieczeństwa”.

• Figura nasłoneczniona

Figura nasłoneczniona – 1965, gips patynowany, 125,5 x 53 x 44 cm, wł. Muzeum Lubelskie, fot. Piotr Maciuk

• Pietà

Pietà – 1976 (odlew pracy wykonanej w 1967 roku), brąz patynowany, 18,5 x 27 x 18 cm, wł. Muzeum Lubelskie, fot. Piotr Maciuk

• Figury żałobne

Figury żałobne – 1971, magnezyt kaustyczny, 130 x 32 x 33,5 cm, 123 x 34,5 x 14,5 cm, 128,3 x 35 x 20,5 cm, wł. Państwowe Muzeum na Majdanku

• Zespół rzeźbiarski

Zespół rzeźbiarski, Osiedle Piastowskie dzielnicy LSM, 1976-1978, piaskowiec, fot. Piotr Maciuk

• Mądrala

Mądrala, 1975, brąz patynowany, 36,5 x 18 x 12, własność Dom Kultury LSM,
    fot. Marek DybekMądrala – 1975, brąz patynowany, 36,5 x 18 x 12 cm, wł. Dom Kultury LSM, fot. Marek Dybek

• Bez tytułu, litografia

Bez tytułu, litografia, wł. Dom Kultury LSM, fot. Marek Dybek

• Wybrane wystawy Barbary Zbrożyny

Wybrane wystawy indywidualne i zborowe, nagrody i wyrónienia.

• Biogram, twórczość, wystawy

Biogram Barbary Zbrożyny

• Metafora

W 1978 roku Barbara Zbrożyna wzięła udział w organizowanych przez Muzeum Lubelskie Ogólnopolskich Spotkaniach Teoretyczno-Twórczych „Metafora”, które odbyły się w zespole pałacowo-parkowym w Kluczkowicach.

• Lubelskie Spotkania Plastyczne

Lubelskie Spotkania Plastyczne, zainicjowane w lutym 1976 roku, trwały do czerwca 1979 roku.