Rellikty

Relikty średniowiecznej drewnianej zabudowy wzgórza zamkowego w Lublinie – badania interdyscyplinarne i konserwacja

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Ochrona zabytków archeologicznych” na lata 2019-2020

Historia zbiorów etnograficznych

• Historia zbiorów etnograficznych

Zbiory etnograficzne Muzeum Lubelskiego, zaczęto gromadzić na początku XX w. Znamiennym dla życia kulturalnego i muzealnictwa lubelskiego był rok 1901. Wtedy właśnie zorganizowano dwie wielkie wystawy poświęcone sztuce i sztuce ludowej. Ich pomysłodawcą był Hieronim Łopaciński /1860-1906/, profesor filologii klasycznej i bibliofil. Przygotował on m.in. program Działu Etnografii oraz opracował kwestionariusz do zbierania zabytków etnograficznych.