kaplica

Kaplica Trójcy Świętej

Informacje, godziny otwarcia, ceny biletów

Wilno

Lublin – miasto unii Litwy i Polski

Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie, 6 lipca - 24 listopada 2019.

lato

Lato w Muzeum Lubelskim!

Wakacyjne warsztaty edukacyjne, czerwiec - sierpień 2019.

MZWDRz

Muzeum Lubelskie w Lublinie prowadzi społeczne konsultacje dotyczące kształtu tworzonego oddziału

Działalność i udostępnianie

Biblioteka Muzeum Lubelskiego należy do kategorii bibliotek specjalistycznych o charakterze prezencyjnym. Określa to kierunek gromadzenia zbiorów (literatura ogólna o muzealnictwie oraz specjalna, związana z charakterem kolekcji muzealnej) i sposób ich udostępniania.

Profil

Funkcja

Służy pracownikom Muzeum jako źródło informacji w pracy badawczej, konserwatorskiej, ekspozycyjnej i oświatowej oraz do opracowywania zbiorów. Dla pozostałych czytelników jest miejscem zaspokajania potrzeb czytelniczych i edukacyjnych.

Zadania

Do głównych zadań Biblioteki należy:

• gromadzenie i uzupełnianie księgozbioru,
  • jego opracowywanie, przechowywanie i odpowiednie zabezpieczenie,
  • udostępnianie zbiorów w czytelni i wypożyczanie na zewnątrz (tylko pracownicy i instytucje uczestniczące w systemie wypożyczeń międzybibliotecznych),
  • prowadzenie działalności informacyjnej w oparciu o księgozbiór, katalogi, bibliografie i zasoby internetowe.

Zasady udostępniania

Czytelnicy przed przyjściem do Biblioteki zobowiązani są do pozostawienia wierzchnich okryć, teczek i toreb w szatni Muzeum. Książki są udostępniane na podstawie aktualnego dokumentu (legitymacji lub dowodu osobistego).

Czytelnia

Wszyscy zainteresowani mogą korzystać na miejscu z wydawnictw nowych (tzn. wydanych po 1800 r.) bez ograniczeń w czytelni Biblioteki, która jednocześnie pełni funkcję informatorium i wypożyczalni. Jednorazowo można zamówić z magazynu 5 vol. książek/czasopism.

Tutaj również znajdują się katalogi księgozbioru:

• katalog alfabetyczny  i przedmiotowy druków zwartych,
  • katalog przewodników, informatorów, katalogów wystaw i zbiorów muzealnych w układzie topograficznym,
  • katalog alfabetyczny czasopism,
  • katalog przedmiotowy wydawnictw Muzeum Lubelskiego,
  • katalog przedmiotowy lublinianów.

Wolny dostęp do półek umożliwia skorzystanie z księgozbioru podręcznego. Wydawnictwa będące w depozycie działów Muzeum sa udostępniane po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z bibliotekarzem.

Urządzenia techniczne dla czytelników

Istnieje możliwość wykonania kserokopii zamówionych materiałó