Zapraszamy do oddziału

Oddział - Muzeum Literackie w Lubline
    Filia - Muzeum Józefa Czechowicza

Z głęboki żalem zawiadamiamy

Z żalem zawiadamiamy, że 11 czerwca 2020 roku we wsi Ternopilla koło Mikołajowa na Ukrainie zmarła Helena Pańkiw, siostrzenica Józefa Czechowicza.

„Napisy z bramy cmentarza w pamięci zakarbuj, zatnij:
                                            Oto teraz w prochu zasnę – z prochu wstanę w dzień ostatni…”

Józef Czechowicz, Cmentarz lubelski

W zbiorach Muzeum zachowała się karta pocztowa wysłana przez Józefa Czechowicza 5 lipca 1937 roku do siostry, Katarzyny z Czechowiczów Głuszewskiej. Czytamy w niej: „Droga moja! Jestem w Krynicy. Gdybyś chciała dać mi jakieś wieści o sobie, Siani i maleństwie, pisz na poste restante”. Wspomniany w liście Siania to mąż siostry Czechowicza, Aleksander Głuszewski, natomiast „maleństwem” nazywa poeta córkę Głuszewskich, Helenę, która była  nie tylko jego siostrzenicą, ale także córką chrzestną.

Urodziła się w Brodach 3 maja 1935 roku. W latach sześćdziesiątych razem z mężem Michałem Pańkiwem zamieszkała w rejonie mikołajowskim niedaleko Lwowa. Choć znajdowała się z dala od rodzinnego miasta autora „nuty człowieczej”, cały czas utrzymywała ścisły kontakt z Muzeum Józefa Czechowicza oraz lubelskim środowiskiem literackim. 15 marca 2004 roku w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” mówiła: „Lublin [..] to miasto rodzinne mego Wuja i mojej Matki. Zawsze kiedy tu przyjeżdżam, czuję atmosferę ciepła, dobroci i pamięci o Czechowiczu”. Ostatnio, z powodu złego stanu zdrowia, nie odwiedzała Lublina. Jednak cały czas niezmiennie – jak podkreślała – była z nami „myślą i modlitwą”. Zachowamy ją w naszej pamięci jako osobę pogodną, życzliwą, troskliwą, otwartą na świat i ludzi. Była dobrym człowiekiem o szlachetnym i czułym sercu. Rodzinie składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Dyrekcja Muzeum Lubelskiego w Lublinie
                        oraz pracownicy Muzeum Józefa Czechowicza

Na zdjęciu obok widzimy siostrę poety Katarzynę w towarzystwie męża Aleksandra Głuszewskiego oraz córeczki Helenki. Pozostałe fotografie przedstawiają Helenę Pańkiw w gronie rodziny i przedstawicieli lubelskiego środowiska literackiego. Zostały wykonane w Lublinie 9 września 1999 roku, w sześćdziesiątą rocznicę śmierci Józefa Czechowicza.

Siostra poety Katarzyna w towarzystwie męża Aleksandra Głuszewskiego oraz córki Heleny

Helena Pańkiw z dziećmi – Lidią Deresz i Michałem Pańkiwem

Od lewej: Józef Zięba, Helena Pańkiw, Lidia Deresz, Michał Pańkiw, Władysław Stefan Grzyb

Od lewej: Lidia Deresz, Michał Pańkiw, Józef Zięba, Helena Pańkiw, Władysław Stefan Grzyb, Stanisław Łukowski, Henryk Makarski, Waldemar Michalski

11 lipca 2020 roku o godzinie 18.00 w bazylice Ojców Dominikanów zostanie odprawiona Msza Święta w intencji zmarłej Heleny Pańkiw w pierwszy miesiąc po śmierci.