Zapraszamy do oddziału

Oddział - Muzeum Literackie w Lubline
    Filia - Muzeum Józefa Czechowicza

Reflektor na katastrofizm

Muzeum Józefa Czechowicza, 23 marca 2017, godz. 17.00.

Zapraszamy na spotkanie

W programie:

23 marca 2017 r., godz. 13.30 - Rozmowa na temat katastrofizmu w polskiej poezji z udziałem: Krzysztofa Jeżewskiego, prof. Andrzeja Tyszczyka (KUL), prof. Arkadiusza Bagłajewskiego (UMCS), prof. Andrzeja
Niewiadomskiego (UMCS), dr. Aleksandra Wójtowicza (UMCS) - Sala obrad Rady Wydziału Humanistycznego UMCS.

23 marca 2017 r., godz. 17.00 - Spotkanie z Krzysztofem Jeżewskim i Grażyną Sędzimir-Blanc, którzy opowiedzą o Czechowiczu-katastrofiście, tłumaczeniach jego wierszy na język francuski oraz o pobytach poety w Paryżu - Muzeum Józefa Czechowicza.

Krzysztof Andrzej Jeżewski (ur. 24 kwietnia 1939 r. w Warszawie) – poeta, tłumacz, eseista, norwidolog, publicysta. Ukończył romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim i polonistykę na Sorbonie. Debiutował w 1968 r. na łamach „Poezji”. W 1970 r. osiedlił się we Francji. Autor m.in. 13 tomów wierszy i 43 tomów przekładów dzieł pisarzy i poetów polskich na język francuski oraz wydanej po francusku antologii polskiej poezji katastroficznej. Tłumaczył na język polski utwory poetów francuskich i hispanoamerykańskich. Jego poezje były tłumaczone na: francuski, angielski, niemiecki, rosyjski, hebrajski i korsykański. Laureat nagrody ZAiKS-u, Instytutu Literackiego w Paryżu, Polskiego Pen Clubu. Od 2003 r. prezes paryskiego Towarzystwa Przyjaciół Norwida „Les Amis de C. K. Norwid”. W roku 2011 otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za wybitne zasługi w popularyzacji kultury polskiej we Francji, a w 2013 Medal Fundacji Norwidowskiej za upowszechnianie dzieła Norwida w tym kraju.

Grażyna Sędzimir-Blanc – historyk filozofii, teatrolog, kurator 28 wystaw artystycznych, dziennikarz. Przez wiele lat kierownik artystyczny Teatru Rozmaitości w Warszawie. Współpracowała z Polskim Radiem, nagrywając audycje w dziale teatralnym, promując spektakle, wystawy oraz książki z dziedziny sztuki, filozofii i ekologii. Napisała wiele artykułów i recenzji dla pism i wydawnictw artystycznych. Współpracuje z Klubem Księgarza i Muzeum Literatury w Warszawie. Od 9 lat jest związana z Paryżem, gdzie promuje kulturę polską. Jest członkiem Związku Dziennikarzy Polskich w Warszawie.