Zapraszamy do oddziału

Oddział - Muzeum Literackie w Lubline
    Filia - Muzeum Józefa Czechowicza

Princeska u Czechowicza

Wystawa kostiumów Anny Moryto.

Wernisaż: 5 września 2018, godz. 20.00.

Fascynacja historią ubioru towarzyszy mi od lat. Już jako nastolatka starałam się dowiedzieć, jak dokładnie ubierały się osoby ze znanych mi książek, aż w końcu próbowałam z dostępnych materiałów odtworzyć te ubiory. Dziś dysponuję szeroką bazą książek oraz publikacji naukowych z dziedziny historii ubioru. Ponadto praktycznych porad poszukuję w strojach oryginalnych, które udaje mi się kupić. Cenne jest dla mnie również doświadczenie, które zdobyłam we współpracy z muzeami i klientami indywidualnymi z Polski oraz Europy. Staram się, aby powstające ubiory możliwie jak najdokładniej przypominały stroje historyczne – zarówno pod względem wyglądu, jak i konstrukcji oraz rodzaju materiałów i dodatków - mówi Anna Moryto.

Na wystawie znajdą się rekonstrukcje sukien dziewiętnastowiecznych wzorowanych na strojach zachowanych w kolekcjach muzealnych oraz modelach prezentowanych w paryskich magazynach z XIX wieku.

Ekspozycja przygotowana w ramach Europejskiego Festiwalu Smaku.