Zapraszamy do oddziału

Oddział - Muzeum Literackie w Lubline
    Filia - Muzeum Józefa Czechowicza

Białoszewski w Lublinie

Muzeum im. J. Czechowicza w Lublinie, 5 lutego 2017, godz. 17.00.
W tym dniu Muzeum czynne w godz. 12.00-20.00!

Zapraszamy na spotkanie wprowadzające do spektaklu pt. "Pudełko" w reż. Pawła Passiniego, poświęcone postaci Mirona Białoszewskiego. W jego trakcie po raz pierwszy zaprezentowane zostaną fragmenty nagrań archiwalnych z jego wieczoru autorskiego w Lublinie wiosną 1976 r.

W spotkaniu udział wezmą: Jacek Kopciński, Paweł Passini i Jarosław Cymerman.

Uwaga! W tym dniu Muzeum czynne w godz. 12.00-20.00!

"Pudełko"
Paweł Passini | Jacek Kopciński
odczynianie guseł Mirona Białoszewskiego

Zdarzenie teatralne z udziałem widzów
zawiera w sobie:
Dziady zapisane przez Adama Mickiewicza,
odprawiane przez Mirona Białoszewskiego,
nagrane dla Jadwigi Stańczakowej,
przekazane w pudełku wraz z innym nagraniami Jackowi Kopcińskiemu,
wywiezione przez Pawła Passiniego na Haiti,
i tak to krąży…
…i teraz jest w naszych rękach, a za chwilę w Waszych.

Jako dziecko budował z klocków gramofony i śpiewał przed matką i ciotkami wymyślone arie. Gdy został poetą, założył teatr i zagrał w nim monolog Gustawa z IV części Dziadów tak, jakby puszczał go z kilku płyt jednocześnie… Dziady traktował bardzo osobiście, w komentarzu do spektaklu mówił niemal: „Gustaw to ja”, ale „ja” wewnętrzne, ukazywane wstydliwie, najkruchsze i najcenniejsze, bo przenoszące w zupełnie wyjątkowe rejony, przez romantyków nazywane po prostu niebem. Żeby dotrzeć do swojego nieba, Białoszewski wchodził do ciasnego pudełka domowego teatru, zapraszał garstkę osób, a potem „odprawiał” swoje poetyckie gusła. Na przedwojennym Lesznie w Warszawie, na Tarczyńskiej, przy placu Dąbrowskiego, gdzie działał Teatr Osobny, ale też na Hożej, gdzie mieszkała jego niewidoma przyjaciółka Jadwiga Stańczakowa, dla której nagrywał swoje utwory. W czasie tych sesji mówiący i nasłuchująca siadali obok siebie na kanapie, a mikrofon, oprócz głosu poety, rejestrował unikalną więź, która rodziła się między nimi. Kiedy wiele lat później odwiedziłem Stańczakową, czarny Grundig nadal stał na jej stoliku, a pod kanapą schowane były taśmy. W gusłach Mickiewicza „ciemne” i „głuche” okazuje się niezbędne, aby móc zacząć widzieć i słyszeć naprawdę. Otwieramy dziś pudełka z kasetami Mirona Białoszewskiego i wypełniamy sobą ciasną, ciemną i głuchą przestrzeń teatru. Co też uda nam się poczuć, co dostrzec, dokąd wspólnie przedostać?
Jacek Kopciński

Tekst: Jacek Kopciński
Reżyseria i muzyka: Paweł Passini
Scenografia i kostiumy: El Bruzda
Światło: Damian Bakalarz
Kierownictwo produkcji: Łukasz Wójtowicz
Występują:
Poeta - Paweł Janyst
Dusze - Noemi Bernstein, Olga Bury, Wiktoria Czubaszek, Aleksandra Karpiuk, Paulina Mikuśkiewicz, Anna Opolska, Paulina Połowniak, Anna Puzio, Paulina Wójtowicz.

Spektakl powstał we współpracy z Festiwalem Dziady. Recykling / Olimpiada Teatralna organizowanym przez Instytut Grotowskiego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Więcej o spekteklu