kaplica

Kaplica Trójcy Świętej

Informacje, godziny otwarcia, ceny biletów

Wilno

Lublin – miasto unii Litwy i Polski

Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie, 6 lipca - 24 listopada 2019.

lato

Lato w Muzeum Lubelskim!

Wakacyjne warsztaty edukacyjne, czerwiec - sierpień 2019.

MZWDRz

Muzeum Lubelskie w Lublinie prowadzi społeczne konsultacje dotyczące kształtu tworzonego oddziału

Z głębokim żalem zawiadamiamy

Odszedł śp. Leonard Bartnik, konserwator dzieł sztuki, współpracownik Muzeum Lubelskiego w Lublinie zajmujący się konserwacją fresków bizantyńsko-ruskich w Kaplicy Trójcy Świętej.

Leonard Bartnik był absolwentem malarstwa i konserwacji dzieł sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W dorobku ma wiele realizacji konserwatorskich świadczących o szerokim spektrum zainteresowań i profesjonalizmie. Pracował przy konserwacji malowideł ściennych z Faras (VIII–XII wiek) w Muzeum Narodowym w Chartumie i Muzeum Narodowym w Warszawie. Był twórcą programu konserwacji polichromowanych kamiennych reliefów pochodzących ze świątyni faraona Totmesa III z XV wieku p.n.e. w Deir el-Bahari w Egipcie. W latach 1980–1995 pracował przy konserwacji polichromii Kaplicy Trójcy Świętej na lubelskim zamku. Brał udział w pracach konserwatorskich przy malowidłach ściennych w kościele parafialnym w Tykocinie. Wśród lubelskich realizacji znajdują się prace konserwatorskie w kaplicy Krzyża Świętego w kościele parafialnym w Opolu Lubelskim, prace w kościele oo. Karmelitów Bosych w Lublinie, konserwacja obrazu św. Brygidy z kościoła Wniebowzięcia NMP w Lublinie, a także opracowanie elewacji kamienicy Konopniców oraz sgraffita na kamienicy Rynek 8 na Starym Mieście w Lublinie.

Dyrekcja i Pracownicy składają najszczersze kondolencje Rodzinie zmarłego.