kaplica

Kaplica Trójcy Świętej

Informacje, godziny otwarcia, ceny biletów

Wilno

Lublin – miasto unii Litwy i Polski

Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie, 6 lipca - 24 listopada 2019.

lato

Lato w Muzeum Lubelskim!

Wakacyjne warsztaty edukacyjne, czerwiec - sierpień 2019.

MZWDRz

Muzeum Lubelskie w Lublinie prowadzi społeczne konsultacje dotyczące kształtu tworzonego oddziału

Unia Sztuk, Unia Artystów

Wystawa w Baszcie Zamku Lubelskiego,

Otwarcie wystawy: 28 czerwca 2019, godz. 18:00.

Tegoroczny projekt  „6. Międzynarodowych spotkań ze sztuką”, organizowany w dniach 25.06.2019- 6.07.2019 r., w ramach jubileuszu obchodów 450-lecia podpisania Unii, jest cyklicznym wydarzeniem będącym kontynuacją spotkań zapoczątkowanych w 2014 r. i nawiązujących do odbywających się w latach 70-tych Lubelskich Spotkań Artystycznych. Twórcy z różnych krajów, środowisk oraz dziedzin sztuki wspólnie realizowali swoje projekty. W latach 80-tych i 90-tych plenery organizowane były przez ZPAP w Kazimierzu Dolnym. Mając na uwadze walory naszego regionu, wychodząc naprzeciw potrzebom środowiska artystycznego oraz mieszkańców a także nawiązując do wieloletniej tradycji, przenieśliśmy organizację spotkań artystycznych do Lublina, co dało możliwość uczestnictwa w tym przedsięwzięciu artystycznym mieszkańcom naszego miasta oraz osobom je odwiedzającym.

W związku z ustanowieniem przez Sejm roku 2019 Rokiem Unii Lubelskiej, tegoroczne „Spotkania Artystyczne” pragniemy wpisać w ogólnopolski program obchodów jubileuszu 450. rocznicy rozpoczęcia sejmu koronnego w Lublinie w 1569 roku, podczas którego podpisano Unię Lubelską. Hasłem przewodnim projektu jest : „Unia Sztuk, Unia Artystów”. Do udziału w „6. Międzynarodowych spotkaniach ze sztuką - Lublin 2019”, zaprosiliśmy 35-ciu artystów plastyków z Polski oraz Litwy. Zaproszeni artyści w swoich pracach odniosą się do kilkusetletnich związków łączących nasze kraje, które przed 450-cioma laty stanowiły jedną wspólnotę narodów. Mamy nadzieję, że twórcy w sposób jak najbardziej zindywidualizowany przedstawią temat naszego wydarzenia, a stworzone dzieła podkreślą doniosłość jubileuszu i umocnią nasze bliskie relacje personalne i kulturowe. Przez cały okres pleneru mieszkańcy Lublina i turyści będą mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z artystami z różnych środowisk twórczych. Ich wspólne spotkania autorskie będą doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy o regionach pochodzenia uczestników spotkań, a dla zaproszonych gości pogłębionej wiedzy n. t. kultury polskiej oraz bogatej historii Lublina i Lubelszczyzny. Mamy nadzieję, że „6.Międzynarodowe spotkania ze sztuką Lublin 2019” będą wzorem lat ubiegłych doskonałym polem wymiany doświadczeń, konfrontacją różnych postaw i poszukiwań twórczych. Dzięki współpracy na polu kultury i sztuki artystów polskich i litewskich oraz dzięki ich bezpośrednim kontaktom poszerzy się spektrum działań w obrębie współpracy z naszymi partnerami z zagranicy.

W ramach naszego przedsięwzięcia, dzięki wieloletniej współpracy Muzeum Lubelskiego oraz Związku Polskich Artystów Plastyków w dniu 28.06.2019 r. odbędzie się wystawa prezentująca prace odnoszące się do tematu wydarzenia. Ponadto ekspozycja będzie prezentowana w drugiej połowie września w Wilnie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Litwy.

Dzięki nawiązanym kontaktom pragniemy zacieśnić współpracę z partnerami zagranicznymi, które pozwolą nam na realizację przyszłych projektów w kolejnych latach w ramach współpracy regionalnej. Realizacja projektu ma również za zadanie wzmocnienie pozycji Lublina i Lubelszczyzny w Europie w ramach „otwartego wschodu” na współpracę międzynarodową poprzez cykliczne wydarzenia kulturalne.

Związek Polskich Artystów Plastyków
Okręg Lubelski