Wschód Niepodległej

Lublin - Wschód Niepodległej
    Projekt sfinansowany ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022

Generacja: niepodległa

Projekt dofinansowany ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022

450-lecie unii lubelskiej

Szkoła Zamoyskiego w walkach o niepodległość

Brama Krakowska, październik - grudzień 2018.

W 100-lecie odzyskania niepodległości w Muzeum Historii Miasta Lublina odbędzie się wystawa poświęcona wychowankom lubelskiego „Zamoya”. To ostania z trwającego od czterech lat cyklu wystawa o uczniach-żołnierzach. W tym roku jej bohaterami będą uczniowie założonej w 1915 r. Szkoły Realnej im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie, która istnieje do dziś pod tym samym patronatem.

Pierwsze roczniki maturzystów to pokolenie biorące udział w wojnie o suwerenność i granice Polski. Wielu poległo na polach bitewnych. Ich rówieśnicy, byli uczestnicy walk o niepodległość, w dorosłym życiu wzięli udział w kolejnej wojnie. Wystawa opowiada o wojennych życiorysach tych ludzi.

Kuratorzy:
Małgorzata Surmacz, Beata Szczerbińska-Budzyńska,