Rellikty

Relikty średniowiecznej drewnianej zabudowy wzgórza zamkowego w Lublinie – badania interdyscyplinarne i konserwacja

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Ochrona zabytków archeologicznych” na lata 2019-2020

Lubelska Akademia Niepodległej - online

Cykl wykładów edukacyjnych "Lubelska Akademia Niepodległej"  - spotkania online

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Lubelskiej Akademii Niepodległej. Jest to cykl sobotnich wykładów edukacyjnych, których celem jest poszerzenie wiedzy uczestników na temat walki Polaków o niepodległość, ze szczególnym uwzględnieniem nie tylko działań militarnych, ale również poczynań artystów na polu literatury, kultury i sztuki, którzy przemycając w swoich dziełach rodzime tradycji i wartości, podtrzymywali świadomość narodową kolejnych pokoleń rodaków. Tematy wykładów będą odnosić się do ważnych rocznic narodowych przypadających w roku 2020, w szczególności:
  • 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej;
  • 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II;
  • 400. rocznicy śmierci hetmana Stanisława Żółkiewskiego;
  • 500. rocznicy urodzin króla Zygmunta Augusta – twórcy Unii Lubelskiej.
Na spotkaniach zostaną także podjęte zagadnienia dotyczące zbiorów Muzeum Lubelskiego z obszaru archeologii, etnografii, sztuki, numizmatyki i militariów, które wpisują się w tematykę niepodległościową.
Wykłady połączone w bloki tematyczne będą sięodbywały w kolejne soboty, od 25 kwietnia do 20 czerwca 2020 roku (za wyjątkiem 13 czerwca). Ze względu na stan zagrożenia epidemiologicznego, wykłady tymczasowo przybiorą formułę online, a spotykać będziemy się za pośrednictwem platformy do telekonferencji.

W najbliższą sobotę (20 czerwca) o godzinie 10.00 zapraszamy na ostatnie przed wakacjami wykłady:
1) Anna Czajczyk -  Przypadki lubelskie – czerwiec
2) Andrzej Frejlich - Lubelskie elity kulturalne po odzyskaniu niepodległości i zainteresowanie malowidłami Kaplicy Trójcy Świętej
3) Marta Cyran - Archeolodzy 20-lecia międzywojennego
4) Maciej Drewniak - Pragermanie kontra Prasłowianie – historia badań w Biskupinie
5) Wiktor Grudzień - Awantura mołdawska – ostatnia wyprawa hetmana Stanisława Żółkiewskiego
Link do spotkania za pośrednictwem platformy Zoom:
Meeting ID: 895-7159-0445

Password: 614256

Prosimy o połączenie się na spotkanie około godziny 9.45, aby móc punktualnie rozpocząć wykłady. Do spotkania można również dołączyć w trakcie trwania wykładów. Szczegółowa instrukcja, jak skorzystać z platformy Zoom znajduje się tutaj.

Serdecznie zapraszamy!

Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Dodaj do Facebook