Rellikty

Relikty średniowiecznej drewnianej zabudowy wzgórza zamkowego w Lublinie – badania interdyscyplinarne i konserwacja

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Ochrona zabytków archeologicznych” na lata 2019-2020

Lubelska Akademia Niepodległej

Cykl wykładów edukacyjnych "Lubelska Akademia Niepodległej"

Uwaga!
W związku z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o czasowym zamknięciu instytucji kultury, filharmonii, oper, teatrów, muzeów, kin, bibliotek, szkół, uczelni wyższych i placówek szkolnictwa artystycznego, mającą na celu zatrzymanie szerzenia się koronawirusa SARS-COV-2, Muzeum Lubelskie w Lublinie pozostanie nieczynne do odwołania. Ponadto odwołane zostają wszystkie wydarzenia organizowane w muzeum w dniach 12-25 marca 2020, w tym Lubelska Akademia Niepodległej.  O szczegółach dotyczących LAN będziemy Państwa informować na bieżąco.
Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Lubelskiej Akademii Niepodległej. Jest to cykl sobotnich wykładów edukacyjnych, których celem jest poszerzenie wiedzy uczestników na temat walki Polaków o niepodległość, ze szczególnym uwzględnieniem nie tylko działań militarnych, ale również poczynań artystów na polu literatury, kultury i sztuki, którzy przemycając w swoich dziełach rodzime tradycji i wartości, podtrzymywali świadomość narodową kolejnych pokoleń rodaków. Tematy wykładów będą odnosić się do ważnych rocznic narodowych przypadających w roku 2020, w szczególności:
  • 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej;
  • 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II;
  • 400. rocznicy śmierci hetmana Stanisława Żółkiewskiego;
  • 500. rocznicy urodzin króla Zygmunta Augusta – twórcy Unii Lubelskiej.
Na spotkaniach zostaną także podjęte zagadnienia dotyczące zbiorów Muzeum Lubelskiego z obszaru archeologii, etnografii, sztuki, numizmatyki i militariów, które wpisują się w tematykę niepodległościową.
Wykłady połączone w bloki tematyczne będą odbywały się w kolejne soboty, od 14 marca do 20 czerwca 2020 r. Pierwsze spotkanie Lubelskiej Akademii Niepodległej będzie miało miejsce w Muzeum Historii Miasta Lublina, każde kolejne - w Muzeum Józefa Czechowicza.
Start: godzinia 10:00
Bilet wstępu na pojedynczy blok wykładów: 1 zł
Karnet na wszystkie spotkania: 10 zł
Poniżej znajduje się szczegółowy harmonogram wykładów.  Zapraszamy serdecznie!

Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.