kaplica

Kaplica Trójcy Świętej

Informacje, godziny otwarcia, ceny biletów

Wilno

Lublin – miasto unii Litwy i Polski

Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie, 6 lipca - 24 listopada 2019.

Kolekcja mebli Andrzeja Nikodemowicza w zbiorach muzeum

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Na kolekcję mebli zmarłego w 2017r. Profesora Andrzeja Nikodemowicza składają się meble z pracowni profesora, fortepian gabinetowy i biurko oraz historyzujące wyposażenie sypialni w typie angielskim. Istotnym walorem kolekcji jest możliwość prezentacji w jej kontekście postaci wybitnego kompozytora, muzyka i pedagoga Andrzeja Nikodemowicza, pochodzącego ze Lwowa, związanego zarówno ze wschodnimi ziemiami dawnej Rzeczpospolitej jak i Lublinem. Zespół obiektów ilustruje tradycję inteligenckiego domu polskiego w dwudziestoleciu międzywojennym oraz losy rodziny pochodzącej  ze Lwowa  znacząco wzbogacającej kulturę wschodnich ziem dawnej Rzeczypospolitej oraz Lublina.

Fortepian z wytwórni Bösendorfer, Wiedeń, pocz. XX w. zakupiony ze spuścizny po prof. Andrzeju Nikodemowiczu

Andrzej Nikodemowicz (ur. 2 stycznia 1925 we Lwowie, zm. 28 stycznia 2017 w Lublinie) – polski kompozytor, pianista i pedagog. Od 1980 r. mieszkał w Lublinie, był wykładowcą na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej i na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, prezesem Lubelskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich, a także prezesem honorowym Fundacji Muzyka Kresów. W 2009 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lublin. Profesor Andrzej Nikodemowicz jest laureatem wielu nagród tj. III nagroda Wszechzwiązkowego Konkursu Kompozytor-skiego w Moskwie (1961), Nagroda im. Św. Brata Alberta za całokształt twórczości (1981), Nagroda Prezydenta miasta   Lublina (1999), Nagroda Związku Kompozytorów Polskich (2000), Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2000).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego