Mysłowski

Pokaz pracy Piotra Korola

Zamek Lubelski, wrzesień - październik 2018

Kiedy święci się uśmiechają

Wydarzenie towarzyszące Jarmarkowi Jagiellońskiemu, sierpień-wrzesień 2018.

Wystawa „Kiedy święci się uśmiechają…” ma na celu ukazanie genezy, źródła tradycji oraz stylowych osobliwości ludowej domowej ikony Bukowiny, Pokucia i Huculszczyzny oraz rozpatrzenie jej w zachodnioukraińskim kontekście XIX i początku XX wieku. Wystawa jest zbiorem ludowego ikonopisarstwa Ostapa Lozynskiego i Romana Zilinko.

Kuratorzy wystawy:

Ostap Lozynski urodził się we Lwowie w kwietniu 1983 roku. Ukończył Kolegium Sztuki Dekoratywnej im. I. Trusza (2004) i Akademię Sztuk Pięknych we Lwowie (2006). Od 2007 roku jest doktorantem Instytutu Etnografii UAN. W maju 2006 roku rozpoczął pracę w Narodowym Muzeum im. Andrzeja Szeptyckiego we Lwowie. Od 2001 roku bierze udział w projektach artystycznych oraz wystawach zbiorowych artystów na wystawach w Ukrainie, Polsce, Kanadzie, USA, Chorwacji.

Roman Zilinko urodził się w 1979 roku w Tarnopolu. W 2001 roku ukończył Lwowską Akademię Teologiczną (obecnie Ukraiński Uniwersytet Katolicki); w 2003 obronił pracę magisterską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim; w latach 2003-2006 doktorant Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (Instytut Historii Sztuki).Od września 2006 pracuje w Narodowym Muzeum im. Andrzeja Szeptyckiego we Lwowie.

Wydarzenie towarzyszące Jarmarkowi Jagiellońskiemu w Lublinie. Więcej: jarmarkjagiellonski.pl