kaplica

Kaplica Trójcy Świętej

Informacje, godziny otwarcia, ceny biletów

Wilno

Lublin – miasto unii Litwy i Polski

Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie, 6 lipca - 24 listopada 2019.

Informacje dla zwiedzających

Uwaga !!!  W dniach 16-17 paźdzernik 2019 roku Filia- Muzeum Józefa Czechowicza ul Złota 3 pozostaje niedostępna do zwiedzania.

Zmiany dostępności wystaw w siedzibie głównej muzeum.

Kaplica Trójcy Świętej czynna: od poniedziałku do niedzieli w godz. 8-17.30. UWAGA! Od 21 października 2019 r. Kaplica Trójcy Świętej będzie NIECZYNNA!

Romański donżon czynny: od poniedziałku do niedzieli do godz. 8-19. W dniach 14-18 października 2019 r. Baszta (donżon) będzie NIECZYNNA.

Ekspozycje na Zamku Lubelskim: nieczynne.

Na czas realizowanych prac związanych z projektem „Muzeum Lubelskie – ochrona dziedzictwa przeszłości i nowe wyzwania przyszłości: edukacja, nauka, innowacyjność, promocja regionu, turystyka”  ekspozycje na Zamku Lubelskim pozostają NIECZYNNE.

Mimo trwającej przebudowy nadal dostępne dla zwiedzających są:

KAPLICA TRÓJCY ŚWIĘTEJ. UWAGA! od 21 padziernika 2019 r. Kaplica będzie NIECZYNNA.
Gotycka, dwukondygnacyjna kaplica, będąca częścią gotyckiego zamku wzniesionego przez króla Kazimierza Wielkiego, powstała w drugiej połowie XIV wieku. Jako kaplica królewska służyła głównie potrzebom monarchów, którzy przebywali tu często, szczególnie w czasach dynastii Jagiellońskiej. W czasie 48-letniego panowania Władysław Jagiełło gościł w Lublinie 35 razy, tutaj w 1386 roku na zjeździe szlachty koronnej został powołany na tron polski. To on nadał świątyni królewski charakter. Na jego zlecenie w początku XV wieku malarze ruscy pod kierunkiem bliżej nieznanego mistrza Andrzeja pokryli wnętrze kaplicy zachowanymi do dziś malowidłami bizantyńsko-ruskimi.

W związku z trawającym remontem i wynikającym z tego brakiem dostępu do wind, nie jest możliwe zwiedzanie Kaplicy Trójcy Świętej dla osób z niepełnosprawnościami uniemożliwiającymi chodzenie po schodach.

ROMAŃSKA BASZTA (DONŻON). UWAGA! W dniach 14-18 października 2019 r. Baszta (donżon) będzie NIECZYNNA.
Wieża zamkowa (baszta, donżon, stołp) to jedna z najstarszych budowli na Lubelszczyznie. Powstała w XIII wieku jako budowla obronno-mieszkalna. Stanowiła część grodu kasztelańskiego. Wzniesiona przy południowym zboczu wzgórza. Posiada trzy kondygnacje nadziemne. Grubość muru do 3,4 m, wewnątrz którego biegnie spiralna klatka schodowa. Dolne partie muru wzniesione z łamanego wapienia, wyższe z cegły. W czasie budowy gmachu przeznaczonego na więzienie (XIX w.), wieża znalazła się w obrębie jego murów. Z tego okresu pochodzi wieńczący ją krenelaż. Na uwagę zasługuje zachowane romańskie okno biforyjne na III kondygnacji. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy.

Projekt „Muzeum Lubelskie – ochrona dziedzictwa przeszłości i nowe wyzwania przyszłości: edukacja, nauka, innowacyjność, promocja regionu, turystyka” realizowany ze współfinansowaniem Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, Oś priorytetowa VIII. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, Działanie 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury.