Rellikty

Relikty średniowiecznej drewnianej zabudowy wzgórza zamkowego w Lublinie – badania interdyscyplinarne i konserwacja

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Ochrona zabytków archeologicznych” na lata 2019-2020

Informacje dla zwiedzających

Zmiany dostępności wystaw w siedzibie głównej muzeum.

Romańska baszta czynna od 9.00 do 17.00.

Kaplica Trójcy Świętej oraz ekspozycje na Zamku Lubelskim: NIECZYNNE.

Na czas realizowanych prac związanych z projektem „Muzeum Lubelskie – ochrona dziedzictwa przeszłości i nowe wyzwania przyszłości: edukacja, nauka, innowacyjność, promocja regionu, turystyka”  Kaplica Trójcy Świętej oraz ekspozycje na Zamku Lubelskim pozostają NIECZYNNE.

Mimo trwającej przebudowy nadal dostępna dla zwiedzających jest:

ROMAŃSKA BASZTA (DONŻON). Codziennie od 9.00 do 17.00.
Wieża zamkowa (baszta, donżon, stołp) to jedna z najstarszych budowli na Lubelszczyznie. Powstała w XIII wieku jako budowla obronno-mieszkalna. Stanowiła część grodu kasztelańskiego. Wzniesiona przy południowym zboczu wzgórza. Posiada trzy kondygnacje nadziemne. Grubość muru do 3,4 m, wewnątrz którego biegnie spiralna klatka schodowa. Dolne partie muru wzniesione z łamanego wapienia, wyższe z cegły. W czasie budowy gmachu przeznaczonego na więzienie (XIX w.), wieża znalazła się w obrębie jego murów. Z tego okresu pochodzi wieńczący ją krenelaż. Na uwagę zasługuje zachowane romańskie okno biforyjne na III kondygnacji. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy.

Projekt „Muzeum Lubelskie – ochrona dziedzictwa przeszłości i nowe wyzwania przyszłości: edukacja, nauka, innowacyjność, promocja regionu, turystyka” realizowany ze współfinansowaniem Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, Oś priorytetowa VIII. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, Działanie 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury.