Mysłowski

600 lat fresków

Kaplicy Trójcy Świętej

Freski fundacji Jagiełły w katedrze w Sandomierzu

Freski fundacji króla Władysława Jagiełły w katedrze w Sandomierzu. Konserwacja w latach 2008-2010.

Zamek Lubelski, sierpień-październik 2018.

Freski bizantyjsko-ruskie fundacji Władysława Jagiełły zachowały się nie tylko w Lublinie w kościele Trójcy Świętej. Tego rodzaju realizacje znajdują sie również w Sandomierzu, Krakowie i Wiślicy.

Wystawa prezentuje fotoplany fresków sandomierskiej katedry sprzed i po konserwacji, nawiązujące do techniki i stylistyki wystroju malarskiego Kaplicy Trójcy Świętej na lubelskim zamku. Program ikonograficzny obu świątyń skonstruowany został w oparciu o kanon bizantyński, ściśle określający tematy przedstawień i ich rozmieszczenie w powiązaniu ze średniowieczną techniką i technologią.

Wystawa udostępniona przez Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Warszawa-Kraków i Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie.