unia europejskawysoki kontrast A A A
 • unia

  unia

  1569-2019

  450-lecie Unii Lubelskiej

  Wystawa edukacyjna

 • popc

  popc

  Projekt www.muzeach

 • Rellikty

  Rellikty

  Relikty średniowiecznej drewnianej zabudowy wzgórza zamkowego w Lublinie – badania interdyscyplinarne i konserwacja


  Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Ochrona zabytków archeologicznych” na lata 2019-2020 

Centrum Konsultacyjne Lubelskich Strojów Ludowych

Wersja do druku Poleć znajomemu

Muzeum Lubelskie, włączając się do obchodów Dnia Etnografii, uruchamia od dnia 9.02 2020 r. Centrum Konsultacyjne Lubelskich Strojów Ludowych.

 W ramach naszej działalność chcemy propagować wiedzę na temat tradycyjnych strojów ludowych naszego regionu, w tym:

 • pomagać w ustaleniu, jakiego rodzaju stroje występowały w danych częściach naszego województwa i jak prawidłowo powinny być zrekonstruowane i noszone.
 • możemy doradzać przy odtwarzaniu strojów (pokazywać eksponaty, udostępniać zdjęcia).
 • planujemy również organizować spotkania, wykłady, warsztaty, poświęcone różnym zagadnieniom dotyczącym dawnych ubiorów mieszkańców wsi i małych miasteczek województwa lubelskiego (również poza naszym Muzeum na zaproszenie innych placówek).
 • chcemy także gromadzić informacje o strojach od mieszkańców lubelskich wsi i miast, poprzez wywiady z nimi, a także pozyskiwanie rekwizytów i dokumentacji fotograficznej pochodzących ze zbiorów rodzinnych, na których są uwiecznione osoby w strojach tradycyjnych (z końca XIX i początku XX wieku). Zachęcamy do prezentowania nam zachowanych w „skrzyniach” tradycyjnych strojów oraz zdjęć rodzinnych, które będą mogły być wykorzystane do planowanej w 2021 roku publikacji „Stroje ludowe Lubelszczyzny”.

Wszelkich informacji udziela:

Mariola Tymochowicz (Sekcja Etnograficzna)
e-mail: m.tymochowicz@muzeumlubelskie.pl

CENTRUM_KONSUTACYJNE.jpg