Mysłowski

Kaplicy Trójcy Świętej

Wschód Niepodległej

Lublin - Wschód Niepodległej
    Projekt sfinansowany ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022

Generacja: niepodległa

Projekt dofinansowany ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022

Militaria

Ogółem około 3,5 tysiąca eksponatów. Zbiory w dziale Militariów oraz w Regionalnym Muzeum w Kraśniku (Muzeum   24.  Pułku  Ułanów).

Zbiory militariów liczą ok. 3500 eksponatów pochodzenia polskiego i obcego, reprezentujących uzbrojenie zaczepne i ochronne, umundurowanie, oporządzenie, odznaki i odznaczenia wojskowe, ekwipunek jeździecki, elementy historycznych rzędów końskich oraz dokumenty wojskowe (m.in. patenty z autografami Tadeusza Kościuszki, księcia Józefa Poniatowskiego i innych postaci historycznych).
            Zakres chronologiczny zbiorów jest rozległy – od średniowiecza do czasów najnowszych. Pomimo mniejszej ilości obiektów w porównaniu z innymi kolekcjami Muzeum, militaria stanowią cenny fragment zbiorów ze względu na muzealna o wyjątkowych walorach
i rzadko spotykane, jak też z uwagi na ogólna wartość naukową, historyczna i artystyczną przedmiotów.
            Obok uzbrojenia wojskowego w zbiorach Działu Militariów znajduje się ok. 100 egzemplarzy broni myśliwskiej różnych systemów z XVII – XIX w.